Toki Samsun Projeleri 2020

TOKİ projeleri 81 ilde 2020 yılı için tekrar başlayacak. Her ilin seçilen ilçelerinde yapılacak konutlar yıllardır kirada oturanları ev sahibi yapacak gibi görünüyor. Başvurular 16 aralıkta başlayacak ve 15 ocağa kadar sürecek. Bu tarihleri kaçıranlar ise başvuruları kaçırmış olacak. Bu nedenle belirtilen tarihlerde başvuruyu tamamlamış olmak çok önemli. TOKİ Samsun projeleri için formu e-devlet üzerinden doldurulduktan sonra ödenmesi gereken başvuru bedelinin de mutlaka anlaşmalı bankalara ödenmesi gerekiyor. Bu ödemeyi yapmayan kişilerin başvuruları sistemden otomatik olarak düşüyor. Bu nedenle ödemeyi yapmak oldukça önemlidir. Ödeme yapılacak miktar başvurulan evin çeşidine göre değişiyor ama tüm iller için aynı tutar ödenecek. 2+1 evler için başvuruda bulunanlar 500 TL, 3+1 evler için başvuruda bulunanlar ise 1000 tl ödeyecek. Bu miktar sonrasında kurada adı çıkmayanlara iade edilecek. Adı çıkanlar ise bu miktarı ödeme yapacakları peşinat üzerinden düşürebilecek.

TOKİ Samsun Konut Sayısı

TOKİ evleri için belirlenen konut sayısı 100.000 olarak halka duyuruldu. Samsun’da yapılacak konut sayısı ise 1500 adet olarak belirlendi. Merkezi 3 ilçeye yapılacak olan bu konutlar ile toplam 1500 aile ev sahibi olacak. Yapılacak olan yerlerden ilki 19 Mayıs. Atakum ve Canik ilçeleri ile beraber toplam 1500 adet konut Samsun’da yerini almaya başlayacak. Ev sahibi olmak isteyenlerin yüzünü güldüren bu proje her yıl tekrarlanacak gibi duruyor. TOKİ Samsun başvuru zamanı bittikten sonra kura üzerinden belirlenecek hak sahiplerine dağıtılacak olan evler yeni nesil mimari anlayışını da benimseyecek. Herkese hitap edecek olan bu evler 2+1 veya 3+1 düzenine göre yapılacak.

TOKİ Samsun Başvuru Sırasında Yapılacaklar

TOKİ başvuruları e-devlet üzerinden şifre ile yapılabilecek. Bu şifre ile başvuru formunun doğru doldurulması oldukça önemli. Başvuru şartları tüm Türkiye için ortak olarak belirlenmiş. Farklı olarak göze çarpan başvuru şartlarından bir tanesi şehirde ikamet etme süresi. Bu başvuru şartına göre ev sahibi olmak istenilen şehirde 1 yıldan fazla süredir yaşanması gerekiyor. Eğer başvuran kişi o ilin nüfusuna kayıtlı ise bu da başvuru için yeterli olarak görülüyor.

TOKİ Samsun sonuç tarihi mayıs olarak belirlenmiş. Mayıs ayında yapılacak olan kura ile hak sahipleri belirlenecek ve ev dağıtımları başlayacak. Ziraat bankası bu konuda destek olacak. Ev sahibi olmak isteyen kişiler Ziraat Bankası üzerinden yapacakları başvuru ile uygun bir faiz oranı ile kredi kullanma imkanına sahip olacak. Bu sayede 894 TL gibi düşük miktarda TOKİ Samsun taksit tutarları hesaplanacak. TOKİ projeleri her yıl bu şekilde 100.000 konut dağıtarak herkesi ev sahibi yapmayı planlıyor. 81 ile yayılacak olan bu projeler ile komşuluk kültürünün gelişeceği, ortak alanların bulunduğu apartman şeklinde yapıların oluşturulması da bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*