Toki Sakarya Projeleri 2020

TOKİ uzun süredir maddi durumu çok da iyi olmayan vatandaşlar için konut alımını mümkün hale getiriyor. Bu nedenle özellikle belirli bir kesim tarafından merakla takip ediliyor. 2020 yılı için müjdesi verilen TOKİ Sakarya projeleri birçok ailenin ev sahibi olmasını sağlayacak. 16 Aralık’ta başvuruların başlaması ile beraber vatandaş TOKİ ile ev sahibi olma koşullarını merak etmeye başladı. Yatay mimari ile inşa edilmesi planlanan ve bu özelliği ile de vatandaşın ilgisini çeken TOKİ konutları başvuruları 15 ocak tarihine kadar sürecek.

Ev seçenekleri 2+1 ve 3+1 olmak üzere 2 çeşit olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye genelinde 100 bin adet olması planlanan bu konutlardan Sakarya’nın payına 841 adet kont düşüyor. Adapazarı projesinde bu konutlardan 445 tane yapılması planlanıyor. Bu 445 daireden 312 adet daire 2+1 , 133 tanesi ise 3+1 olacak. Aileler için gerekli metrekareye sahip olan bu daireler, komşuluk ilişkilerinin canlanmasına da imkan sunacak.

Kocaali projesinde ise toplam 396 adet daire olacağı düşünülüyor. Bu dairelerin 277 tanesi 2+1 olurken, 119 tanesi 3+1 olacak. Detaylı projesinde çok sayıda mimar ve mühendis çalışan TOKİ Sakarya başvuru kriterleri için de bazı şartlar gerektiriyor.

TOKİ Sakarya Başvuru Detayları

Başvurular 16 Aralık-15 Ocak tarihleri arasında şahsen yapılacaktır. Başvuru esnasında kayıt için ödemeler yapılması gerekmektedir. Bu ödemeler iki ayrı ev tipi için farklı olarak belirlenmiştir. 2+1 evlere başvuruda bulunacaklar başvuru esnasında 500 TL ödeme yapacaklar. 3+1 evlere başvuru yapmak isteyenlerin ise 1000 TL ödeme yapmaları gerekecek. Bu ödemelerden sonra başvurular kesinleşmiş olacak.

Başvuru yapanlar arasında bir öncelik varsa bunun da belgeleri ile sunulması gerekiyor. Şehit veya gazi yakınları ya da engelli vatandaşlar belgeleri ile beraber başvuruda bulunacak. Bu başvuruların tamamlanması ile TOKİ Sakarya sonuç bekleme süreci başlayacak.

TOKİ Sakarya Konut Alma Süreci

Başvurular sonrasında öncelikli olan gruplara konutlar dağıtılacaktır. Bu öncelikli grupların onunda emeklilere de bir ayrıcalık tanınacaktır. Sonrasında kalan evler diğer başvuru şartlarını taşıyan vatandaşlar arasında kura sistemi ile paylaştırılacaktır.

Kurada listelere giremeyen vatandaşlar başvuru bedellerini süreç sonrasında alabileceklerdir. Vatandaşın bütçesinin sarsılmamasını sağlayacak olan bu madde, başvuru yapan kişi sayısının artmasını sağlayacaktır.

Asil kişi Ziraat bankası ile 0.49 gibi çok düşük bir oran ile kredi çekecek ve ev için gayrimenkul satış sözleşmesi imzalaması gerekecektir. Sonrasında ise kira öder gibi hatta bazı yerlerin kiralarından bile düşük taksitler ile ev sahibi olunması kolaylaşacaktır. TOKİ Sakarya taksit tutarları banka tarafından belirlenecektir. Evler için bir de ön ödeme gerekmektedir. Bu ödemeyi yapmadan konut alımı olmayacaktır. Başvuru yapan kişilerin bu ön ödeme miktarını bilmeleri gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*