TOKİ Nedir?

TOKİ; Toplu Konut İdaresi Başkanlığı demektir. TOKİ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı, sosyal konut projeleri planlayan kamu kuruluşuna bağlı kurumlardır.

Ev almanın birçok farklı yöntemi var, bunlardan ilk akla gelen ise TOKİ projeleridir. Bu konutlar belli bölgelere belli sayıda her dönem planlanarak yapılmaktadır. Sosyal konut bölgeleri belirlendikten sonra, proje sözleşmesi ve teslimat tarihleri belirlenir. Sözleşmeler konutların maximum kat sayıları, metrekareleri, ödeme şekilleri eklenerek oluşturulur. Ödeme şekilleri eklenirken ilk olarak yüzde kaçının peşin verileceği ve kalanın ne kadarlık bir taksitle ödeneceği belirtilir. TOKİ evleri ev almak isteyip de belli bir birikimi olmayan vatandaşlara sunulan bir fırsattır. Belli dönemlerde devletin de desteği ile beraber TOKİ projeleri hazırlanır.

TOKİ projelerine yazılmak gerekmektedir. TOKİ yazılmanın belli şartları vardır. Vatandaşlar bu şartları göz önüne alarak bu projelere yazılırlar.

TOKİ Şartları

  • C. vatandaşı olmak
  • Bulunduğu ilde en az bir yıl o nüfus müdürlüğüne kaydının olması.
  • Daha önceden TOKİ’den ev almamış olmak.
  • Kendisi ve aile bireylerinden (eşi veya çocukları) kendi üzerine kat ittifaklı, kat mülkiyetli herhangi bir gayrimenkulün olmaması gerekmektedir.
  • Hane halkının geliri de yine şartlar arasında. Gelir kriteri her yıl belirlenir. (5500 TL altı başvuru)
  • Başvurular; emekli, engelli, şehit ve gazi yakınları yetim ve dullar için ayrı kategorilere ayrılarak oluşturulur. Bunlara dikkat ederek başvuru yapmak gerekmektedir. Bulunduğunuz kategoriden başvuru yapmak çıkma şansını artıracaktır.

Şartları sağlayan vatandaşlar TOKİ’lere müracaat edebilir. Müracaatlar ücretli gerçekleşmektedir. Müracaat ücretleri metrekareye göre belirlenir. (Örneğin: 2+1 daireler 500 TL, 3+1 daireler 1000 TL şeklinde belirlenebilir).

Müracaatların tarihleri duyurulur. O tarihler arasında müracaatlar alınır. Nüfusun yoğunluğuna göre TOKİ’ler her yıl nüfus yoğunluğuna göre planlanır.

TOKİ Projeleri

TOKİ projeleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülük etmektedir. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise finansmanına destek vermektedir.

Bugüne kadar TOKİ bünyesinde yüzde 90’ı sosyal konut olmak üzere, toplam 857 bin konut farklı il ve ilçelerde yapılmıştır. Ayrıca okullar, hastaneler, ticari iş yerleri, kamu kurumlarının hizmet binaları, stadyumlar, çok sayıda sosyal ve kültürel anlamda hizmet veren tesis TOKİ bünyesinde yapılmıştır.

Nüfus artışı nedeni ile TOKİ projeleri hızla artmaktadır. Cumhurbaşkanı her açıdan TOKİ’leri desteklemektedir. Cumhurbaşkanı her yıl TOKİ projeleri için yaptığı konuşmalarda şartları, projeleri, müracaat tarihlerini duyurmaktadır.

TOKİ’ler depreme dayanıklı, hem de tarihimizdeki mahalle kültürünü yansıtacak şekilde inşa edilmektedir.

TOKİ’lerin en temel amacı dar gelirli vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olabilmelerine olanak sağlamaktır.

TOKİ’ler sadece ekonomik değil kültürel açıdan da önemlidir. Çünkü projeler hazırlanırken meydanı, parkı camisi, parkları ile her şeyi içinde olan projeler şeklinde yapılandırılmaktadır. TOKİ projeleri kurulacakları bölgelerin iklimi, jeopolitik konumu, yer şekilleri dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Vatandaşların ihtiyaçları göz önüne alınarak en uygun şekilde projeler şekil alır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*