Toki Millet Bahçesi Projeleri

Yeşilliklerin gün geçtikçe önem kazandığını söyleyebiliriz. Bu durumları çoğaltabilmek adına TOKİ millet bahçesi projesi olarak bir uygulama yapmaktadır. Gelecek olan neslin daha yeşil bir şekilde imkan sağlanmasının gerçekleşebilmesi adına yapılan bir projedir. TOKİ İstanbul projeleri kapsamında İstanbulda da yapılan bir uygulamadır. 81 il olarak ve her birine en az şekilde Millet Bahçesi yapılması ile alakalı olarak 30 ilde 41 millet bahçesi başlatılmıştır. Daha çok yeşil olabilmesi adına ve bu anlayış ile inşası sağlanan millet bahçeleri şehirlere yeni bir değer katabilmek adına bütün şehirler için geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Faaliyete geçecek olan bu bahçelerin yürüyüş alanı, koşu, bisiklet yolları, spor, oyun, otopark, bitkisel peyzaj alanı olarak farklı projeleri de içinde barındıracağını söyleyebiliriz. TOKİ faaliyete geçireceği millet bahçesi projelerinde millet kıraathaneleri projelerinin gençlerin verimli bir şekilde vakit geçirebilmeleri adına büyük bir atılım olduğunu söyleyebiliri z. Ders çalışıp aynı zamanda kitap okuyabileceği ve internet üzerinden ikramlardan ücretsiz şekilde yararlanabilecekleri farklı durumları içinde bulunmaktadır.

TOKİ Millet Bahçeleri Hangi İllerde Yapılacak?

Millet bahçeleri halka hitaben yapılacak olan ve şubat ayı itibari ile 8 adet Millet bahçesi ihaleye gireceğini söyleyebiliriz. Bunun içinde ise TOKİ İstanbul 2020 bulunmaktadır. Hükümetin ilk olarak 100 günlük icraat ile birlikte programlar kapsamında ilk olarak Kayaşehir Millet Bahçesi’nin açıldığını söyleyebiliriz. İdare olarak ise toplamda 7 milyon 350 bin metrekare olarak 41 millet bahçesi yapımı sağlanacaktır. Ocak ayı itibari ile İstanbul başta olmak üzere Pendik ilçesinde ve Batman, Elazığ illeri de olmak üzere 3 millet bahçesinin ihalesi yapılmıştır.

Şubat ayında Sakarya, İstanbul Kayaşehir 2.3 ve aynı zamanda 4. Etaplar olarak yapılacaktır.  İl olarak Samsun, Ankara İmrahor Vadisi 1. Etap ve Bursa, Eskişehir, Mersin, Sivas olarak da 8 millet bahçesi ihalesi de gerçekleştirilecektir. Diyarbakır Dicle Vadisinde de yapılan millet bahçeleri, inşaat işlemlerinin devam ettiğini söyleyebiliriz.

Millet Bahçeleri İçinde Bulunanlar

Millet bahçeleri, halkın yararına gerçekleştirilen halkın sosyalleşebilmesi adına yapılan projelerdendir.  TOKİ 2020 Millet bahçeleri olarak sosyal donatı olarak alanların yeşil kalabilmesi ve mahalle kültürlerinin canlanabilmesi hedefini baz almaktadır. İnsan odaklı olan ve farklı bir bakış açısı ile yapılan projeler arasında yerini almaktadır.

Millet bahçeleri şehre dair olarak yeni bakış açıları ve planlamaları ile tasarım süreçlerinin tarih ve kültürel olarak mirasının gözetilmesi yöresel anlamda da kültürü yaşatabilecek olan bir projedir. Yatay mimari esas olarak bu proje ile inşa edilmektedir. Kent kimliklerinin merkezi olarak güçlü bağı olduğunu vurgulayabilmek için de bu proje önemli olan bir projedir. TOKİ millet Bahçesi projeleri, halkın beklentilerine yanıt verecek olan bir içerikte inşa edilmektedir. İstanbul başta olmak üzere bazı illerde yapılmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*