TOKİ Kütahya Projeleri 2020

TOKİ Türkiye genelinde 100.000 adet ev yapıyor. Bu evler apartman kültürüne uygun şekilde planlanıyor. Her il için belirli bir kontenjan dâhilinde yapılacak olan bu evler Kütahya’da yaşayanları da ev sahibi yapıyor. TOKİ Kütahya projeleri kapsamında 950 adet konut yapılması planlanıyor. Bu proje her sene tekrarlanarak ev sahibi olan kişi sayısının giderek artacağı öngörülüyor. Neredeyse kira tutarında olan taksit miktarları ile her kesimden ailenin ev sahibi olabileceği bu proje halkın yüzünü güldürüyor. Hane halkı adına bir kişinin başvuruda bulunması gerekiyor. Bu başvuran kişide de aranan bazı şartlar belirtiliyor. Bu şartları taşıyan kişiler arasında dağıtılacak olan evler ise 2+1 veya 3+1 olarak planlanıyor. Başvuruda bulunmadan önce hangi boyutta ev istendiği belirtilmeli çünkü başvurunun tamamlanması için ödenmesi gereken tutar buna göre belirleniyor.

TOKİ Kütahya Projeleri Dağılımı

Kütahya ilinde belirli ilçelerde yapılacak olan toplam konut sayısı 950 olarak belirtildi. İl merkezine bu plan kapsamında 451 adet ev yapılması düşünülüyor. Genel olarak bakıldığında yapılacak evlerin yarısı şehir merkezinde olacak. Simav ilçesinde yapılacak olan 239 adet konut bulunuyor. Tavşanlı ve çavdarhisar ilçelerine ise toplamda 160 adet konut yapılacak. TOKİ Kütahya başvuru yapan kişilerin mutlaka en az 1 yıldır bu ilde ikamet etmesi gerekiyor. Aksi takdirde başvuru şartını taşımadığı için hak kazanılsa bile başvurusu iptal oluyor. Başvuru yapan kişinin ve eşinin /çocuklarının üzerine herhangi bir ev bulunması durumunda yine başvurusu sayılmıyor. Bu nedenle başvururken bu gibi şartları taşıyor olmak gerekiyor.

TOKİ Kütahya Projeleri Ayrıntılı Bilgi

TOKİ evlerinden faydalanmak isteyen kişiler arasında birkaç gruplama yapıldı. Bu gruplamalara göre engelli vatandaşlarımıza da bir kontenjan ayrılıyor. Bu kontenjan %5 gibi düşünülüyor. Engelli vatandaşlarımıza ayrılan bu kontenjandan faydalanabilmek için %40 engelli olmak gerekiyor. Başvuruda bu durum belirtilirse mutlaka bir belge isteniyor. Bu belge ile engel durumu net olarak belirtilmeli.

Bir diğer konu ise ev devri olarak karşımıza çıkıyor. Borç bitene kadar maalesef ev devri yapılamıyor. Eğer satış düşünülüyorsa mutlaka ev borcunun bitmesi beklenmelidir. TOKİ Kütahya sonuç açıklamalarına göre ev sahibi olunsa da borç ödemeleri bitmeden satış yapılamıyor.

TOKİ Kütahya taksit tutarları ise 0.49 faiz oranı ile Ziraat bankası yetkili şubeleri tarafından belirleniyor. Bu tutar verilen ön ödemeden sonra 240 aya bölünerek netleşiyor. Diğer ev kredilerine göre oldukça düşük oranda olan bu kredi ile hemen herkesin ev sahibi olacağı projeler tekrarlanacak. Her ilde farklı sayıda yapılacak olan bu konutlar aranan şartlar ile gerçekten ihtiyacı olan kişilere yönelik olacak. 18-20 ay gibi bir sürede tamamlanması beklenen TOKİ projeleri giderek artan konut ihtiyacını karşılayacak gibi görülüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*