Toki Kocaeli Projeleri 2020

Dar gelirli vatandaşlar için ev sahibi olmak özellikle kredilerin arttığı bu dönemde çok zor görülmektedir. TOKİ projeleri sayesinde maddi durumu ortalama seviyede olan vatandaşların da ev sahibi olmaları mümkün olmaktadır. TOKİ bu seneki projeleri ile yine ev sahibi olma hayallerini gerçekleştiriyor. TOKİ Kocaeli projeleri sayesinde bu sene birçok aile ev sahibi olabilecek. Kocaeli’ye bu proje kapsamında ayrılan konut sayısı 3 bin olarak ifade ediliyor. Hazırlıkların başlaması ile beraber bu konutların hangi bölgelere yapılacağı da çok merak edilen konular arasında yerini alıyor.

3 bin adet konut projesinin yaklaşık 1,5 yıl içerisinde tamamlanacağı düşünülüyor. Yani 2020 yılında başvuran aileler yaklaşık 2021 in son aylarında evlerine yerleşebilecek. Bu evler 2+1 veya 3+1 şeklinde planlanmakta ve buna göre ayrı ödeme planları da sunulmaktadır. TOKİ Kocaeli başvuru yapmak isteyen kişilerde bazı şartlar aranıyor. Bu şartları yerine getiren kişiler çok kolay ödeme seçenekleri ile hayallerindeki evlere kavuşabilecek.

TOKİ Kocaeli 2020 Öncelikli Gruplar

Malesef bu projelerden herkes yararlanamayacak. Öncelikle başvuruda bulunurken bazı grupların öncelikli olduğunu bilmek gerekiyor. Bu gruplardan bir tanesi şehit ve gazi veya yakınları olmaktadır. Bu grup vatandaşlardan bu projelere öncelikli olarak kabul edilecek. İkinci grup ise % 40 ve üzeri engeli olan vatandaşlar olarak belirlenmektedir. Bu vatandaşlar engellerini bir sağlık raporu ile belgelendirerek ikinci öncelikli grup olarak Toki başvurularına kaydolabilecek. TOKİ Kocaeli sonuç açıklamalarında bu öncelikli gruplar tamamlandıktan ve ev sahibi olduktan sonra kalan evler diğer vatandaşlara verilebilecek. Başvuruda bulunurken mutlaka bu durum hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

TOKİ Kocaeli 2020 Başvuruda Aranan Kriterler

Başvuruda aranan kriterler önemli konuların başında geliyor. Öncelikli kriter, ‘TOKİ ile ev sahibi olunmak istenen şehirde en az 1 senedir oturmak’ olarak karşımıza çıkıyor. Eğer ev sahibi olmak istediğiniz şehrin nüfusuna kayıtlı iseniz bu da ev sahibi olmak için gerekli şartlardan bir diğeridir.

TOKİ den ev sahibi olmanız için kendinize ait bir konutun bulunmaması gerekiyor. İstenen şartlardan bir tanesi de çekirdek aileden birinin TOKİ ile ev sahibi olmaması şeklinde görülmektedir. Eğer eş veya çocuklar TOKİ İle ev sahibi olmuşsa başvuran kişinin şansı kalmamış oluyor.

Aylık geliriniz de TOKİ ile ev sahibi olmanız için önemli bir kriter olarak görülmektedir. Aylık geliri 5500 TL bandını geçen kişiler TOKİ evlerine başvuramıyor.

TOKİ Kocaeli taksit tutarları oldukça uygun olarak belirlenmiştir. 894 TL gibi bir taksitle ev sahibi olacak kişiler başvuru sonuçlarına göre belirleniyor. Bu başvuru esnasında bir peşinat da ödemek gerekiyor. Bu peşinat ve taksitler eve göre değişiyor. Peşinatı ödedikten sonra kalan miktar 240 aya bölünerek aylık taksit tutarları hesaplanıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*