TOKİ Kayseri Projeleri 2020

Giderek gelişen ve modernleşen Kayseri, TOKİ projelerine bu sene de ev sahipliği yapıyor. Toplamda 3 bin adet yapılması beklenen TOKİ konutları ile Kayseri’nin modern çehresi daha da değişecek. Apartman kültürünün artmasını da sağlayan TOKİ Kayseri projeleri ile ev sahibi olmak çok daha kolay hale gelecek. Değişen ve yükselen kredi oranları ev sahibi olmayı zorlaştırdı. Bunu gören aileler ise ev sahibi olma fikrini başka zamana bıraktı. TOKİ projeleri ise düşük faiz oranları sayesinde insanlara tekrar umut veriyor. Düşük taksit ödemeleri ile kira öder gibi ev sahibi olmayı mümkün hale getiren bu proje, Kayseri halkını da sevindiriyor. Her yıl tekrarlanacağı düşünülen TOKİ projeleri her sene 100.000 ailenin ev sahibi olmasını sağlayacak. Bu haber ile Kayserililer başvuru ayrıntılarını da merak etmeye başladı. Belirli bir sayıda olan evlere yüksek oranda başvuru bekleniyor. Bu nedenle bazı gruplara da öncelik verilecek. Evlerin hangi bölgede olacağı ise şu an için kesinlik kazanmadı. İhalelerden sonra tüm ayrıntılar netleşecek.

TOKİ Kayseri Projesi Kimlere Uygun?

TOKİ projesi için kuraya katılacak kişilerde bazı şartlar aranıyor. Bu şartlardan ilki başvuru yapan kişinin başka bir evinin olmamasıdır. Başka bir evi olan kişilerin başvurusu kesinlikle sayılmıyor. Evi olmayan ve maddi durumu yetersiz olan kişileri ev sahibi yapmayı planlayan bu sistem için önemli bir şart da maddi gelir. Maddi gelir için 5500 üst sınırı belirlenmiş. 5500 TL den fazla bir gelir elde ediliyorsa TOKİ evlerinden alma şansı kayboluyor. TOKİ Kayseri başvuru zamanı ise 16 Aralık olarak belirlenmiş. Bu tarihten itibaren başvurular alınmaya başladı. 15 ocak ise başvuru tarihinin son günü. E-devlet üzerinden başvurular alındığı için sürecin uzaması gibi bir durum öngörülmüyor.

25 yaş sınırı da oldukça önemli. Belirli bir kesimi üzen bir şart olsa da TOKİ evlerinden faydalanmanız için 25 yaşını aşmış olmanız gerekiyor.

 TOKİ Kayseri Projesinde Öncelikli Gruplar

 TOKİ Kayseri sonuç açıklamalarında bazı grupların önceliği olacak. Şehit yakınları bu gruplardan bir tanesidir. Şehit yakını olan aileler arasında belirli bir sayıda konut dağıtımı yapılacak. Gaziler de bu öncelikli gruplar arasında. Gaziler de eğer başvuruda bulunursa ev alma konusunda öncelikli olacak.

Bu dağıtımlar bittikten sonra hiç evi olmayan emeklilere de öncelik verileceği belirtiliyor. Bu öncelikli gruplara dağıtım yapıldıktan sonra kalan ev sayıları belirlenecek ve bu dağıtım için Mayıs ayında bir kura yapılacak. Kura ile hak sahiplerine evleri dağıtılacak. 1.5 yılda tamamlanacağı düşünülen bu evlere giriş de TOKİ Kayseri taksit ödemeleri belirli bir düzeye geldikten sonra olacak. Eve girmeden önce 1,5 yıl taksit ödeneceği düşünülüyor. Sonrasında ise kira ödeme tutarında hak sahipleri ev sahibi oluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*