TOKİ İzmir Projeleri 2020

TOKİ İzmir Projeleri 2020

Dar gelirli olan vatandaşların umudu olan TOKİ bu sene de binlerce kişiyi ev sahibi yapacak. 2020 yılı kapsamında 100 bin konut ile dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmaya hazırlanan TOKİ başvuruları başladı. 16 Aralık 2019 günü başvuruları alınmaya başlanan projenin son başvuru tarihi ise 15 Ocak 2020. Başvuru işlemlerinin başladığı ilk günden 18 bin kişinin başvurduğu projede İzmir de yer alıyor. TOKİ İzmir projeleri kapsamında ise tam 3.500 kişi uygun koşullar altında ev sahibi olabilecek.

TOKİ’nin İzmir’de hangi ilçelerde konut inşa edeceği ise şimdiden belli oldu. İzmir’in Karabağlar, Selçuk, Aliağa, Seferihisar ve Kemalpaşa ilçelerinde toplamda 3.500 konut vatandaşların hizmetine sunulacak. İlçelere göre konut sayısı ise şu şekilde:

  • Karabağlar projesinde 750 konut
  • Selçuk projesinde 200 konut
  • Seferihisar projesinde 1000 konut
  • Aliağa projesinde 750 konut
  • Kemalpaşa projesinde 800 konut

Kategorilere ayrılarak yapılacak olan başvurularda, birinci kategoriden şehit yakınları, gaziler, yetimler ve dullar, ikinci kategoriden minimum yüzde 40 engeli bulunan vatandaşlar, üçüncü kategoriden emekli vatandaşlar ve dördüncü kategoriden de diğer vatandaşlar yararlanabilecek.

TOKİ İzmir projeleri içinde vatandaşlar iki farklı tipte evlere kavuşma imkanı bulacak. 2+1 ve 3+1 şeklinde tasarlanan evleri başvuru aşamasındaki ücretleri de evlerin oda sayısına göre farklılık gösterecek. Buna göre; 2+1 ev sahibi olmak isteyenler başvuru yaparken 500 TL, 3+1 ev sahibi olmak isteyenler ise başvuru sırasında 1.000 TL ücret ödeyecekler. TOKİ konutları aylık ödemesi ise 894 TL’den başlayacak ve vade süresi maksimum 240 ay olacak.

TOKİ İzmir Projeleri 2020 Ayrıntıları

TOKİ İzmir 2020 projelerinden yararlanmak isteyen kişiler, başvuru sonrasında ev almaya hak kazanırlarsa, ödemiş oldukları başvuru ücreti, evin toplam fiyatından düşecektir. Ve kalan miktarın yüzde 10’u peşin olarak ödenecek geri kalan meblağ ise eşit parçalara bölünüp aylık taksit olarak ödenecektir. 240 ay olarak belirlenen vade süresi, konut almaya hak kazanan kişilerin istekleri doğrultusunda kısaltılabilecektir. Ayrıca TOKİ projesinden ev almaya hak kazanan kişilere T.C Ziraat Bankası tarafından kredi kullanma hakkı tanınacaktır.

TOKİ İzmir Projeleri 2020 Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ İzmir satış işlemleri için başvurular iki farklı şekilde yapılabilmektedir. İsteyen kişiler, T.C Ziraat Bankası’na giderek bir form dolduracak ve şahsen başvurusunu gerçekleştirecek, bankaya giderek başvuru yapmak istemeyen kişiler de e-Devlet üzerinden başvurularını yapabilecek.

TOKİ İzmir başvuru yapılabilmesi için kişilerin taşıması ve sağlaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların başlıcaları aşağıdaki gibidir:

  • Başvuru yapacak olan kişilerin TC vatandaşı olması zorunludur
  • Başvuruda bulunacak olan kişilerin üzerinde, evli iseler eşlerinin üzerinde ve velayeti kendisinde olan çocuklarının üzerinde tapu kaydı bulunmamalıdır
  • Başvuruda bulunacak olan kişilerin kendisi, evli ise eşi ve velayeti üzerinde bulunan çocukları daha önceki TOKİ projelerinden ev almamış olmalıdır
  • İzmir TOKİ projesine başvuru yapan kişinin hane aylık geliri maksimum 5.500 TL olmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*