TOKİ İzmir Karabağlar 2020

Geçmişten beri dar gelirli ailelerin ve kişilerin ev sahibi olabilme hayalini gerçekleştiren TOKİ, bu yıl da dar gelirlileri ev sahibi yapıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi işbirliği, T.C. Ziraat Bankası’nın katkılarıyla toplu konut projeleri kapsamında 2020 yılında tam olarak 100 bin kişi ev sahibi olabilecek. Türkiye genelinde yapılan bu projeden İzmir de faydalanacak. İzmir’de yaşayan 3.500 dar gelirli, TOKİ İzmir 2020 kampanyaları sayesinde ev sahibi olabilecek.

İzmir’de inşa edilecek olan toplu sosyal konut projelerinden bir tanesi Karbağlar ilçesinde yer almaktadır. Karabağlar ilçesinde yaşayan kişilere ayrılan TOKİ kontenjanı ise 750. Bir yıldan az bir süre olmamak kaydı ile İzmir’in Karabağlar ilçesinde ikamet eden ve TOKİ İzmir başvuru şartlarını taşıyan herkes bu toplu konut projesine başvurabilecek. 16 Aralık 2019 tarihinde başlamış olan başvurular, 15 Ocak 2020 tarihine kadar devam edecek.

Toki İzmir Başvuru

2020 TOKİ başvurularında, başvurular kategoriler şeklinde alınacaktır. Buna göre birinci kategoride; şehit aileleri, gaziler, yetim ve dullar, ikinci kategoride minumum yüzde 40 engelli vatandaşlar, üçüncü kategoride emekli vatandaşlar ve son olarak da dördüncü kategoride diğer vatandaşların başvuruları alınacaktır. Başvuru şartları kapsamında, başvuruda bulunabilecek olan kişilerde 25 yaşını doldurmuş olma, üzerine ya da hane üyeleri üzerinde tapu kaydı olmama, daha önce TOKİ yoluyla ev sahibi olmuş olmama ve aylık gelirin maksimum 5.500 TL olması yer alacaktır.

TOKİ İzmir Karabağlar 2020 Ayrıntıları

TOKİ İzmir projeleri kapsamında olan ilçelerden bir tanesi Karabağlar ilçesidir. Karabağlar ile birlikte proje kapsamında olan 4 ilçe daha bulunmaktadır. Bunlar; Selçuk, Seferihisar, Aliağa ve Kemalpaşa ilçeleridir. Bu ilçe sınırları içerisinde ikamet etmekte olan kişiler, ilçelerinde bulunan ve yetkilendirilmiş olan T.C Ziraat Bankası’na şahsen giderek ya da e-Devlet kapısına şifreleri ile birlikte giriş yaparak başvurularını gerçekleştirebilmektedirler.

2020 toplu konut projelerine başvuru yapacak olan kişilerin başvuru esnasında ödemeleri gereken bir başvuru ücreti bulunmaktadır. Bu ücret, başvuru yapılacak olan evin oda sayısına göre değişmektedir. Buna göre; 3+1 konut başvurusu yapanlar 1.000 TL, 2+1 konut başvurusu yapanlar 500 TL ödemektedirler.

TOKİ İzmir Karabağlar 2020 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

TOKİ İzmir satış kapsamında Karabağlar ilçesinde inşa edilecek olan konutların başvurusu esnasında, başvuruda bulunan kişilerden belirli bir ücret alınmaktadır. Başvuruların sonuçlanması ve toplu konut projesinden konut almaya hak kazanan kişilerin belirlenmesinden sonra başvuru esnasında verilen para, ödenecek olan tutar içinden düşürülecektir.

2020 yılı toplu konut projesinden ev almaya hak kazanan kişilere, T.C Ziraat Bankası’ndan kredi kullandırılabilecek ve 240 aya varan vade seçeneği sunulacaktır. Bu yol ile konut sahibi olacak kişilerin aylık taksit ödemeleri 894 TL’den başlayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*