TOKİ İzmir 2020 Başvuru Tarihleri

TOKİ İzmir 2020 Başvuru Tarihleri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen TOKİ 2020 Toplu Konut Projesi bu sene de binlerce kişiyi ev sahibi yapacak. 100 bin kişiyi Türkiye’nin çeşitli illerinde konut sahibi olma hayallerine kavuşturacak olan bu projenin başvuru tarihleri ise belli oldu. Yapılan açıklamaya göre TOKİ İzmir başvuru tarihi 16 Aralık fakat başvuru süreci 15 Ocak’a kadar devam edecek.

Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleştirilen başvuru işlemlerinde ilk gün tüm Türkiye genelinde yaklaşık 18 bin kişi talepte bulundu. İlginin oldukça yoğun olduğu sosyal konut projesinde başvuru yapan kişiler arasındaki öncelik sırası da belli oldu. Buna göre:

  • Birinci kategori şehit aileleri, gazi, dul ve yetimler
  • İkinci kategori minimum yüzde 40 engelli vatandaşlar
  • Üçüncü kategori emekli vatandaşlar
  • Dördüncü kategori ise diğer vatandaşlar

TOKİ İzmir 2020 Konut Özellikleri

İnşası gerçekleştirilecek olan TOKİ İzmir projeleri kapsamındaki evler iki farklı formatta olacak. 2+1 ve 3+1 konseptleriyle alıcılarına sunulacak olan konutlarda, 2 artı 1 daireler brüt 75 ve 85 metrekare arasında, 3 artı 1 daireler ise brüt 100 metrekare olacak.

100 bin kişiyi ev sahibi yapacak olan bu toplu konut projesinde, konutlar kültürel özelliklerimize göre inşa edilecek. Konutların inşa edildiği alanlar; meydana, camiye, parka ve yeşil alanlara sahip olacaktır.

TOKİ İzmir satış kapsamında, Ziraat bankası aracılığı ile 2+1 ev başvurusu yapanlardan 500 TL, 3+1 ev başvurusu yapanlardan ise 1.000 TL başvuru ücreti alınacaktır. Şehit aileleri, gazi, dul ve yetimlerden söz konusu olan bu başvuru ücretleri alınmayacaktır. Yapılan belirlemeler sonrasında ev sahibi olmaya hak kazanan kişilerden, konut bedelinin yüzde 10’u peşinat olarak alınacak ve geri kalan meblağ, Ziraat Bankası’ndan kredi kullandırılarak 240 aya varan vadeye bölünebilecektir. Ayrıca, başvuru esnasında verilmiş olan başvuru ücreti, konut sahibi olmaya hak kazanan kişilerin ödeme yapacağı topla tutardan düşülecektir.

TOKİ İzmir 2020 Başvuru Şartları Nelerdir?

Yüz bin kişiyi konut sahibi yapacak olan 2020 TOKİ projesinin başvuru şartları da belli oldu. Buna göre TOKİ İzmir 2020 için başvuru yapabilmenin ilk şartı, daha önceki TOKİ projelerinde de olduğu gibi; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Bu şart dışındaki diğer başvuru esasları şunlardır:

  • Başvuru yapacak olan kişinin kendisinin ve hane halkından birinin daha önce TOKİ kapsamında konut sahibi olmamış olması
  • Başvuru yapacak olan kişinin kendi üzerine, eşinin üzerine ya da çocuklarının üzerine herhangi bir tapu kaydının bulunmaması
  • Başvuru yapacak olan ailenin aylık toplam hane gelirinin 5.500 TL’yi aşmaması (İstanbul’da ikamet edenler için 6.000 TL)
  • Başvuru yapacak olan kişinin 25 yaş sınırını aşmış olması

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*