TOKİ İstanbul Silivri Projesi

TOKİ projeleri olarak İstanbul başta olmak üzere projeler gerçekleştiriliyor.  Alt gelirli olan aileler için genellikle inşası sağlanan 2+1 olarak toplamda 934 adet konut kuralı olarak satışa sunulmaktadır. TOKİ İstanbul projesi kapsamında yer alan ve belirli ilçeleri kapsayan geniş bir projedir. Yatay mimari anlayışı ile birlikte mahalle ve komşuluk ilişkileri kapsamında 2+1 ve 3+1 olarak planlama ve inşa edilme işlemleri gerçekleştiriliyor. 100 bin sosyal konut için 15 Ocak 2020 tarihine kadar talepler toplanarak gerçekleştirilecektir. İstanbul’un ilçelerinden olan Silivri ilçesinde proje kapsamında ailelerin konut sahibi olabilmesi sağlanacaktır.

Her yıl gerçekleştirilen bu projeler bu yılda gerçekleştirilip kolay bir şekilde ev sahibi olunabilmesi sağlanacaktır. Başvurular ile birlikte konutların sahiplendirilebilmesi adına kura çekimleri yerine getirilmektedir. TOKİ İstanbul 2020 yılında ailelerin bazı şartları sağlaması durumunda konut sahibi yapıyor. Şartlar ise öncelikle T.C vatandaşı olarak başvuru işlemlerinin yerine getirilmesidir. Diğer şartlar ise kontrol edilerek başvuru işlemlerine uyan kişilerin bunlardan yararlanabilmesi sağlanacaktır.

TOKİ İstanbul İlçeleri Projelerinin Şartları

TOKİ büyük bir atılım ile birlikte 2020 yılında da dar ailelerin konut sahibi olabilmesi adına çalışmalarını sürdüren bir yapıda ilerlemektedir. 100 bin sosyal konut olarak öncelikle TOKİ İstanbul başvuru işlemlerinde ne yapılması gerektiğinden sizlere bahsedeceğiz. Öncelikle, il ve ilçe olarak başvuru sağlanacak olan ilin sınırları içinde 1 yıllık süreçte ikamet etmek gerekmektedir. Bu sürenin 1 yıldan az olmaması gerekmektedir.

Nüfusa kayıtlılık durumu da yaşanılan ilde olması ve gerekli bulunan bir durumdur diyebiliriz. Projenin gerçekleştirileceği ilçeler ise netlik kazanmaya devam etmektedir. TOKİ hangi il ve ilçe için tam anlamıyla işlemlerini yerine getireceği netlik kazanacaktır. Başta İstanbul olmak üzere farklı illerde ve ilçelerde de gerçekleştirilecek olan bir proje diyebiliriz. İlerleyen günlerdeki açıklamaları takip ederek net bir şekilde il ve ilçeleri öğrenilirsiniz.

TOKİ Projesi İstanbul Dışındaki İller

TOKİ başta İstanbul olmak üzere farklı illerde de faaliyet sürdürmektedir. TOKİ İstanbul satış işlemleri geniş kapsamlı İstanbul ili ve ilçeleri için sürdürülmektedir. Her yıl yapılan yenilikler ile 2020 yılında da bazı illerde de gerçekleştirilecek. Bu illerin bazılarından bahsedecek olursak; Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Kayseri, Kırıkkale,  Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Burdur, Çankırı Çorum, Ankara, Adana, Kilis, Kütahya, Konya, Malatya, Nevşehir, Sivas, Trabzon, Yozgat gibi iller başta olmak üzere bu illerin bazılarında planlamalar sürerken, bazılarında inşalar tamamlanmıştır.

TOKİ projeleri kapsamında hangi ilde yaşıyorsanız, o ilde 1 yıllık ikamet etmiş olmanız gerekiyor. Proje şartlarının sağlayan kişilerin projelerden faydalandığını söyleyebiliriz. İstanbul dışında olan illerin ilçe olarak kontenjan sayıları da belirlenmektedir. Genellikle kontenjanlar belirlense de inşası sürenlerin kontenjanları tam olarak netlik kazanmamıştır. İlerleyen günlerde netlik kazanacak olan proje çoğu kişiyi ev sahibi yapmaya hazırlanan bir projedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*