TOKİ İstanbul Sancaktepe 2020

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafında yapılan 100 bin sosyal konut kapsamında sosyal konut projelerinin dar ve aynı zamanda orta gelirli olan aileleri ev sahibi yapacağı bir projedir. Sancaktepe ilçesinde ikamet edene kişilerin TOKİ İstanbul projeleri kapsamında ucuz ve uygun konutları sahipleriyle buluşturacak. Sancaktepe’nin yanı sıra aynı zamanda Arnavutköy, Hadımköy, Şile, Ağva, Tuzla, Orhanlı ve Tuzla Aydınlı olarak ilçeleri kapsamaktadır. TOKİ İstanbul 2020 yılı itibari ile birçok aileyi ev sahibi yapmak için projelerini oturtuyor.

100 bin konut için Sancaktepe projeleri başvuru dönemlerinin 15 Ocak 2020 tarihine kadar geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Sancaktepe için 2 oda 1 salon olan evlerin dairelerinde yer alan TOKİ Sancaktepe projelerinin işçi, ev hanımı, memur, esnaf gibi dar geliri olan aileler için toplamda maliyet olarak 17 milyar 300 milyon TL olarak tutar belirlenmiştir. Sancaktepe için 2020 yılı itibari ile 2+1 konutlarının brüt anlamda 75 ile 85 metrekare aralığında olarak 3+1 konutlar için ise 100 metrekare olarak belirlemesi sağlanmıştır.

TOKİ 100 Bin Yeni Konut Sancaktepe Başvuru Tarihleri ve Şartları Nelerdir?

Sancaktepe ilçesinde oturan kişilerin TOKİ ile ev sahibi olabilmeleri mümkün. TOKİ’nin getirmiş olduğu yenilikler ile birlikte dar gelirli olsanız bile ev sahibi olabiliyorsunuz. TOKİ İstanbul başvuru işlemleri olarak öncelikle, bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Başvuru şartlarına uyanların 2 oda 1 salon olan evler için başvuru ücretlerinin 500 TL 3 oda 1 salon olan evler için ise 1.000 TL başvuru ücretlerini ödemeleri gerekmektedir.

Başvuru işlemleri Ziraat Bankası aracılığı ile ya da e-devlet üzerinden online olarak gerçekleştirilebilir. Başvuru işlemleri için 3 kategoride işlem yapılabilir. Öncelikle, başvuru yaparken şehit ailesi harp ve vazife malulü dul ve yetimleri kategorisinde yeri alıyorsanız, ilk aşamada başvuru şartı gerçekleştirilir. İkinci olarak en az %40 engel durumunuzun olması gerekmektedir. Son olarak ise diğer alıcı adaylar olarak değerlendirilerek kura işleminiz gerçekleşecektir.

Ödeme İşlemleri Nasıl Gerçekleşiyor?

En fazla sorulan sorulardan bir tanesi de ödeme işlemlerinin nasıl yerine getirileceği ile alakalı olan sorulardır. TOKİ İstanbul satış işlemlerinde yapılacak olan ödemeler, satış fiyatının %10 olarak peşin şekilde yapılması gerekmektedir. Başvuru bedelleri bu ödemelerden düşülecektir. Kaan tutar ise tamamıyla % 0,49 oran ile 240 ay vadeli olarak ödenecektir.

Ödemeler Ziraat Bankası konut alıcılığı şeklinde yapılacaktır. Taksit ödemeleri ise sözleşme tarihini takiben o ay içinde başlayacaktır. Projenin yeterliliği taleplerin oluşmamış olması ya da mücbir olan bazı nedenlerden dolayı başvuru bedelleri belirlenmiş olan geri ödeme takvimi içinde geri ödenecektir. Ödeme işlemleri ise faizsiz ve zaman olarak en kısa süre içinde ödenecektir. Ödeme işlemlerinin kolaylık sağlanarak yapıldığını söyleyebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*