TOKİ İstanbul Projeleri

TOKİ’nin ev edindirme projelerinin dar geçimli olan aileleri ev sahibi yaptığını söyleyebiliriz. Projelerin İstanbul başta olmak üzere 81 ilde yapılacağını söyleyebiliriz. İstanbul’da ilçe olarak Arnavutköy, Tuzla ve Başakşehir olmak üzere ilçelerde yerine getirildiğini söyleyebiliriz. TOKİ İstanbul projeleri, öncelikle, 3+1 ve 2+1 büyüklük olarak başvuru şartlarında bedelleri büyüklüğe göre değişmektedir. 2+1 için 500 TL ve 3+1 için ise 1.000 TL başvuru bedeli bulunmaktadır. TOKİ projelerinde başvuru işlemlerinin e-devlet üstünden de yapılacağını söyleyebiliriz.

Başvuracak olan kişinin e-devlet üstünden Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetlerinin arasında yer alan Konut İşyeri Başvuru hizmeti seçimi yaparak başvuru işlemini yerine getirebilirler. TOKİ İstanbul başvuru işlemleri tek tuşla gerçekleştirilebiliyor. Başvuru yapılacak olan ekranın bilgilendirme ve ilan metni olarak şartlara uygun yapılması gerekmektedir. Bu şartların sğalanması ve bilgilendirme formunun okunması gerekmektedir. E- devlet üstünden başvuru işlemlerinin tamamlanması adına ilgili başvurulan bankanın SMS bilgilendirmesi ile hesap numarasına başvuru yapılacak olan evin büyüklüğüne uygun bedelin yatırılmış olması gerekmektedir.

TOKİ Projesi Ne Zaman Tamamlanacak?

TOKİ projelerinin tamamlanma süreçleri bulunmaktadır. Birçok aileyi ev sahibi yapan bir proje olarak karşımıza çıkan TOKİ, 100 bin sosyal konut kapsamında İstanbul projesinin 2020 yılında başlanacağı biliniyor. TOKİ İstanbul 2020 projelerinin bitiş tarihi ise yıllık bir süreçte tamamlanacaktır. Hak sahipleri ise 1.5 yılın sonunda sahip 1.5 oldukları konutları alabilecekler. Bedeller ise konutun büyüklüklerine uygun olarak başvuru bedeli olarak ödenecektir.

Başvuru işlemlerinin e-devlet üzerinden de yapılabileceğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda ilgili olan Ziraat Bankası aracılığı ile de başvuru işlemleri yerine getirilebilmektedir. Başvuracak olan kişilerin nüfus cüzdanları ile birlikte bankaya giderek eğer şehit yakını ya da har ve vazife melülleri ile dul ve yetimleri olarak bir ilişiği var ise bu belgeyi götürmeleri gerekmektedir. Engelli olanların ise engelli ve yaşlı hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilmiş olan kimlik kartlarının fotokopisini göstermeleri gerekmektedir. Bankada başvuru ve satın alma taahhütnamesi imzalanarak işlemler yerine getirilir.

Kura Çekilişi Nasıl Yapılır?

Öncelikle, hak sahibi belirleme işlemleri olarak noter eşliğinde İdare yetkilileri denetiminin gerçekleştirilmesi sağlanır. TOKİ İstanbul satış işlemleri için şehit yakınları ve şehit melülleri vb. için konut sayılarının %10 olarak kontenjan ayrımı yapılacağı gereği görülmektedir. Kura ve hak sahipleri öncelikle bu şekilde belirlenecektir. Daha sonra ise en az %40 olarak engelli vatandaşların konut sayılarının %5’e kadar kontenjan ayrımı ile gerek görülen taktir de kura hak sahiplerinin belirlemesi sağlanacaktır. Diğer konut alıcı adaylar için ise idarenin genel uygulamaları ile başvuru sayılarının gerekliliği kadar kura hak sahiplerinin belirlemesi sağlanmaktadır. Kura çekilişleri yer olarak ve program olarak daha sonrasında açıklama işlemi sağlanacaktır. Asil ve yedek şekilde hak sahibi olup olamayanlar belirlenecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*