TOKİ İstanbul Kampanyaları

TOKİ son zamanlarda uygun koşullar ile birlikte dar gelirli olan aileleri ev sahibi yapıyor. 100 bin konut kampanyası olarak ucuz konut kampanyası yapmaktadır. İnşaat işlemlerinin 2020 yılında başlayacağı söylenebilir. TOKİ İstanbul 2020 proje işlemlerinde bu projeleri yürüten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyon olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı desteklerinden faydalanmaktadır.

Kampanyanın her yıl yapıldığı ve 100 bin yeni sosyal konut projeleri olarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ’nin tarafından başlatılmıştır. TOKİ İstanbul projeleri işlemlerinde genellikle gelir olarak dar gelirlere hitap etmektedir. Dar gelirliler için başlatılmış olan bu kampanyalar, 15 Ocak 2020 tarihine kadar sürecek bir kampanyadır. Başvuru şartları olarak öncelikle başvuru bedelleri 2+1 evler için 500 TL 3+1 daireler için ise 1.000 TL olarak ifade edilebilir. Bazı durumlarda bu bedeller alınmamaktadır. Örnek olarak ise şehit yakınları ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri gibi ilişiği olan kişiler bedelleri ödememektedir. Kampanyaların ilişkili olduğu banka ise Ziraat Bankası aracılığı ile başvuru işlemleri yapılmaktadır.

TOKİ Emeklilere Ev Satışı Yapacak mı?

Birçok kişiyi ev sahibi yapan TOKİ, sağladığı birçok avantaj ile birlikte şehit ailesi ve harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine de birçok kolaylık sağlamaktadır.  TOKİ İstanbul satış işlemlerini %10 kadar kontenjan ayırarak gerekli bulduğu kişilere kura ile birlikte hak sahibi çıkarmaktadır. Kuraların sonucu olarak ise hak sahipliğine giremeyen kişiler ise diğer alıcı kişiler ile kuraya tabi tutulmaktadır. Yani emekli olarak nitelendirilmeyen bir durum söz konusudur.

T.C vatandaşlığı ile birlikte kabul edilen bu başvuru işlemleri aynı zamanda 1 yıl başvurulan ilde ikamet etme zorunluluğu da bulundurmaktadır. Başvuran kişinin eş ve çocukları da T.C sınırları içinde bulunması gerekmektedir. Aylık gelirlerin 5.500 TL olarak bir gelirde bulunması gerekmektedir. Bu tutar ise İstanbul için 6.000 TL’dir.

TOKİ 2020 Başvuru Belgeleri

Ev sahibi olabilmek adına TOKİ aracılığı ile öncelikle Ziraat Bankası aracılığı ile başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. TOKİ İstanbul başvuru işlemlerinde nüfus cüzdanı ile birlikte gidilerek, eğer ki şehit ailesi yakını iseniz ya da terör ve harp vazife malulü ile dul ve yetimleri kategorisine giriyorsanız, Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden belge alınması gerekmektedir. Bunun yanı sıra engellilik durumunuz var ise Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından alınacak olan kimlik kartı fotokopisi gerekmektedir.

Engellilik durumunda herhangi bir devlet hastanesinden alınan sağlık heyet raporunda oran olarak %40 oranında engel durumunun bulunması gerekmektedir. Emekli vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu ile alınacak olan emekli kimlik belgeleri ya da emekli olduğunu gösteren bir belge ile başvuru işlemi yapılabilir. Ayrıca belgeler arasında yetkili bankanın 2 nüsha olarak vereceği başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Biri sizde kalırken diğeri bankada kalacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*