TOKİ İstanbul 2020 Tuzla

Ev sahibi olmak isteyenlerin TOKİ projeleri ile çok rahat bir şekilde ev sahibi olabildiklerini söyleyebiliriz. 16 Aralık itibari ile başlamış olan başvurular 15 Ocak tarihine kadar sürecek. TOKİ İstanbul projeleri kapsamında bulunan Tuzla için belirli bir kontenjanda başvurulacak yapının olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal konut projesi olarak en büyük pay İstanbul iline aittir. Bu nedenle, Tuzla’da yaşayan kişilerin başvuru yapabileceklerini söyleyebiliriz. Ancak başvuru yaparken belirli şartların bulunması ve bu şartlara uymaları gerekmektedir. TOKİ İstanbul 2020 yılında da birçok yeniliği ev sahibi olmak isteyenler sunacak. Tuzla için başvuru şartları ve aynı zamanda başvuru fiyatları belirli fiyat aralıklarında olmaktadır. Aynı zamanda Tuzla için belli bir kontenjan dâhilinde konutlara başvuru yapılabiliyor.

Tuzla Projesine Nasıl Başvuru Yapılır?

İstanbul Tuzla’da yaşayan kişilerin ev almaları çok kolay bir durum haline gelmiştir. TOKİ’nin yaptığı kolaylıklar ve yenilikler ile birlikte dar gelirli aileler ev sahibi olabiliyor. TOKİ İstanbul başvuru işlemlerinin Tuzla ilçesi için kontenjan olarak 5750 belirlenmiştir. Başvuru işlemleri, toplu konut projesi kapsamında 2+1 ev düşünenler için 4.025 daire bulunmaktadır.  Eğer 3+1 daire düşünüyorsanız, 1.725 daire olarak kontenjanlar belirlenmiştir.

Toplam oran ise 5.750 konut başvuru dönemi olarak ise 16 Aralık ve 15 Ocak 2020 tarihine kadar süreceğini söyleyebiliriz. Başvuru işlemleri Ziraat Bankası aracılığı ile yerine getirilmektedir. Bunun yanı sıra e-devlet üzerinden de başvuru işlemleri yerine getirilmektedir.

Tarih olarak aynı zamanda 23 Aralık ile 15 Ocak tarihleri arasında Halk Bankası üzerinden de başvuru işlemleri yapılabilmektedir. Nüfus cüzdanı ile başvuru işlemi yerine getirilebiliyor. Fakat başvuru şartlarına uyumlu olmak da gerekmektedir. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri olarak belgeler ile bu durumu belgelemek zorundadır. Aynı şekilde engelli olan kişilerin yine bu durumu belgelemesi gerekmektedir. Engel durumunun ise %40 oranında olması gerekmektedir.

TOKİ Başvurularında Başvuru Bedelleri

TOKİ aracılığı ile ev sahibi olmak isteyen ailelerin başvuru işlemlerinde belirli oranlarda ödeme yapmaları gerekmektedir. TOKİ İstanbul satış işlemlerinin gerçekleşebilmesi adına başvuru şartlarının tamamlanması ve şartlara uyum sağlanması gerekmektedir.

Başvuru şartları sağlandıktan sonra eğer 2+1 bir ev düşünüyorsanız, 500 TL ilgili bankaya ödeme yapmanız gerekmektedir. 3+1 olan bir ev düşünüyorsanız, 1.000 TL başvuru ücreti bulunmaktadır. Bu ücretler, öncelikle T.C vatandaşı olmak gerekmektedir. Projeler için il ve ilçe sınırlarında 1 yıl ikamet etmiş olmakta gerekmektedir. Bu bedellerin ödenmemesi durumu şehit yakınları ya da vazife malulleri olarak belli başlı kişiler için geçerli değildir. Aylık olarak 5.500 TL geliri olanlar başvuru işlemlerinden faydalanabilirken bu oran İstanbul için 6.000 TL olarak geçerli olmaktadır.  Gelir düzeyi yine şehit yakınları vb. gibi durumlar için geçerli değildir. Başvuru işlemleri bu durumlar ile yerine getirilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*