TOKİ İstanbul 2020 Kura Çekimi Ne Zaman?

TOKİ her sene yaptığı yenilikler ile birçok kişiyi ev sahibi yapıyor. TOKİ İstanbul 2020 projeleri kapsamında kura çekimleri ile birlikte hak sahipleri belirleniyor. Kura çekimlerinin nasıl yapıldığı ve ne zaman olduğu ile alakalı olarak çok fazla soru sorulmaktadır. 2020 yılı itibari ile yapılacak olan çekilişler, tarih olarak tam bir netlikte açıklanmamaktadır. TOKİ İstanbul projeleri için daha öncesinden 50 bin konut projesinin başvuru işlemleri 19 Nisan itibari ile bitmiş ve ilk kurlar ise 3 Mayıs itibari ile gerçekleştirilmişti.

İstanbul başta olmak üzere yapılan çekiliş ve kura işlemlerinde kura çekim işlemi Haziran ayı sonunda gerçekleşmesi sağlanmıştı. Buna istinaden ise 100 bin sosyal konut projesi olarak ilk kuraların 29 Ocak 2020 itibari ile çekilmesi durumu söz konusudur. Eğer İstanbul için konuşacak olursak, Şubat ayı ortalarında başlama durumunun olduğunu söyleyebiliriz. Konular ile alakalı olarak net bir açıklama yapılmasa da beklenen tarihler bu yönde belirlenmiştir.

Başvuruların Gereklilikleri Nelerdir?

TOKİ projeleri ile ev sahibi olan birçok kişinin 2020 itibari ile bu projeden yararlandıklarını söyleyebiliriz. TOKİ İstanbul başvuru işlemlerinde öncelikle T.C vatandaşı olmak gerekmektedir. Başvuru sağlanacak olan il ve ilçede 1 yıllık ikametgah zorunluluğu da vardır. Konutları satın alabilmek için ise başvuru da bulunan kendilerinin, eş ve çocuklarının velayetlerinin olması ve Tapuda kayıtlı ve bağımsız olarak konutlarının bulunmaması gerekmektedir.

Konut satın almamış olması gerekmektedir. Öncelikle şehit ve harp ve vazife malulü ile dul ve yetimleri öncelikli olarak başvuru işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu kişilerin konutları olsa da sorun teşkil etmemektedir. Aylık olarak gelirlerin en fazla net 5.500 TL olması gerekliliği vardır. Aynı zamanda İstanbul ili için ise 6.000 TL gelir zorunluluğu vardır. Başvuran kişinin, eşinin yol, gıda, olmak üzere tüm aile halkının aylık şekilde net gelir toplamı olması gerekmektedir. Yine şehit ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri hariç olmaktadır.

Başvuru Türleri Nelerdir?

TOKİ projeleri olarak başvuru gerekliliklerinin yanı sıra başvuru türleri de bulunmaktadır.  Özellikle İstanbul ili için konuşacak olursak, TOKİ İstanbul satış işlemlerinin başvuru yaparken yapılacak olan seçenekler arasında e-devlet başvuruları ve aynı zamanda ilgili olan banka ile başvuru işleminin yerine getirilmesi sağlanabilmektedir.

Başvuruların kabul edileceği banka ise Ziraat Banka olarak ifade edilebilir. Yetkili olan şubeleri ile de işlemler yapılabilir. Nüfus cüzdanı ile birlikte başvuru işlemi yerine getirilebilir. Başvuru işlemlerinde konutun büyüklüğüne göre bir bedel ödenmektedir. 2+1 için 500 3+1 için ise 1.000 TL bir ödenek ödenmesi gerekmektedir. Başvuru formu doldurularak işlemler yerine getirilebilir. Başvuru bedelleri şehit aileleri ve terör, harp ya da vazife malulleri ile dul ve yetimleri haricen alınmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*