TOKİ İstanbul 2020 Başvuruları / Tarihleri

Geliri düşük olan aileleri ev sahibi yapan TOKİ her yıl yaptığı yenilikler ile çoğu kişinin ev sahibi olmasına yardımcı oluyor. TOKİ İstanbul başvuru işlemleri 100 bin konut alımı ile tarih olarak 16 Aralık tarihinde başladı. Ev almak isteyen kişilerin bazı başvuru şarlarını sağlamaları durumunda başvuru yapabilmeleri mümkündür. Tarih aralığı olarak 15 Ocak tarihine kadar başvuru işlemleri sürecektir. Başvuru işlemlerinin dijital bir portal olan e-devlet üzerinden ya da banka aracılığı ile yapılacağını söyleyebiliriz. İlgili banka ise Ziraat Bankası olarak ifade edilebilir.

TOKİ İstanbul 2020 yılı itibari ile sağlamış olduğu kolaylıklar ile birçok dar gelirli aileyi ev sahibi yapıyor. Aylık olarak 5.500 TL gelire sahip olanların başvuruları normal iller için geçerli olurken, İstanbul için bu oran 6.000 TL olarak gelire sahip olmak gerekmektedir. Başvuru yapılırken ise emsal olan bedel 2+1 için 500 TL 3+1 için ise 1.000 TL olarak ifade edilebilir.

TOKİ Başvuruları Nereye Yapılıyor?

TOKİ aracılığı ile ev sahibi olmayı düşünen aileler başvuru işlemlerinin tam olarak nasıl ve nereye yapılacağını sormaktadırlar. TOKİ İstanbul projeleri olarak başvuru işlemleri Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. 100 bin sosyal konut projesi olarak inşa edilecek olan konutların Ziraat Bankası aracılığı ile başvuru işlemleri yapılabiliyor. Aynı zamanda e-devlet üzerinden de başvuru işlemleri online olarak yerine getirilebiliyor. Başvuru işlemlerinde 3 aşamalı olarak bir başvuru işlemi yapılmaktadır.

İlk olarak şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine sağlanan kolaylıklar ile başvuru işlemleri kabul ediliyor. İkinci olarak ise en az %40 engelli vatandaşlar ve son olarak ise diğer alıcı adaylar başvuru işlemi yapabiliyor. Başvuru işlemlerinde toplanacak olan konutlar, ihale işlemi gerçekleştirildikten sonra şerefiyeli olarak satış oranları belirlenmektedir. Başvuru sahipleri hak sahibi belirleme çekilişi yapılarak ev sahipleri belirlenecektir.

TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev sahibi olmayı hayal eden kişiler için TOKİ yapmış olduğu yenilikleri 2020 yılında da yenilemektedir. TOKİ İstanbul satış işlemlerinden önce başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağı ile alakalı çok sık sorular sorulmaktadır. Öncelikle başvuru işlemlerini yapabilmek adına bazı şartları sağlamak gerekmektedir. T.C vatandaşı olmak öncelikli şarttır.

Proje kapsamında bulunan il ve ilçelerde 1 yıl ikamet etmiş olma şartı da bulunmaktadır. Aynı zamanda bu il ve ilçelerin nüfusuna kayıtlı olmak da gerekmektedir. Konut alabilmek adına başvuruda bulunan kişilerin eşleri ve velayeti altında bulunan çocuklarının T.C sınırı içinde olması gerekmektedir. Bağımsız olarak konutlarının da bulunmaması gerekmektedir. Aynı şekilde kendileri ve eşlerinin ev satın almamış olması da gerekmektedir. Bu durum için harici olarak şehit ve aileleri ile harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri durum geçerli değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*