Toki E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

TOKİ E-DEVLET BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

TOKİ başvuruları normalde ziraat bankalarının yetkili şubelerinden yapılıyordu. Artık e-devlet üzerinden de TOKİ başvuruları yapılabilmektedir.

E-devlet başvuru adımları:

 • E-devlet ana sayfasına giriş yaparak kimlik bilgileri ve şifre girilerek sisteme giriş yapılır.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra, size nasıl yardımcı olabiliriz kısmına TOKİ başvuru yazılmalı, konut iş yeri başvurusu, toplu konut iş yeri başkanlığı ifadesine tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada karşımıza: sayfa altında bulunan devam et butonuna tıklayınız şeklinde bir ifade çıkacaktır. Burada karşımıza çıkan ödemelere ilişkin bilgiler dikkatli bir şekilde okunmalıdır.
 • Söz konusu evlerden faydalanacak olan vatandaşlar kurayla belirlenecek olup, kurada çıkmayan vatandaşların müracaat için yatırdıkları ücretleri geri alma hakkına sahip olacaktır.
 • Başvuru bilgilendirme formunu dikkatlice okuduktan sonra devam et bölümüne geliyoruz, ‘Devam et’ düğmesine bastıktan sonra yeni bir ekrana yönlendiriliyoruz.
 • Karşımıza çıkan ekranda daha önce varsa yapmış olduğumuz başvurular görüntülenir.
 • Başvuruda bulunmak için yukarıda yer alan yeni başvuruya tıklıyoruz. Karşımıza il il TOKİ konutları merkezleri çıkıyor. Açılan sayfada bulunan başvur butonuna tıklanmalıdır. Listeleri kontrol ederek iller bölümünden başvuru yapmak istediğimiz illeri seçiyoruz. Filtrele diyoruz ve seçtiğimiz illerdeki TOKİ konutların bulunduğu mevkileri sistem bize listeliyor.
 • Listede konut tiplerini de görebiliyoruz. (2+1, 3+1 gibi). İlk olarak il seçiyoruz, sistem bizi yeni bir ekrana yönlendiriyor. Ekranda dikkat edilecek hususların yer aldığı bir bilgilendirme metni karşımıza çıkıyor. Bilgilendirme kısmını okuduktan sonra bilgilendirmeyi okuduğumuza ve beyanlarımıza aykırı bir durum tespit edilmesi halinde başvurunun geçersiz olacağına onayı veriyoruz. Bu ifadenin anlamı TOKİ şartlarını sağlamadığı halde başvuran vatandaşların şartları sağlamadığı takdirde sorumluluğun tamamen vatandaşa ait olduğunu belirtmektir.

Başvuru Onaylanma Kriterleri

 • Uyarı ifadesini onayladıktan sonra devam et diyoruz. Karşımıza seçtiğimiz ilde bulunan konutların talep toplama noktasında konutların özellikleri yer almaktadır. TOKİ başvuru bedelleri de yanlarında yazıyor, başvuracağımız konut tipini başvuru bedelini de göz önünde bulundurarak seçiyoruz.
 • Karşımıza yine bilgilendirme formu çıkacak, bu forumda bizim kişisel tüm bilgilerimiz yer almakta bizim burada dolduracağımız kısımlar semt bilgileri ve bulunduğumuz konumun posta kodu var onu da seçtikten sonra en altta başvuru kategorisi var. Başvuru kategorisine tıkladığımız zaman engelli ve diğer yer alıyor durumumuza göre bu işaretleme yapıldıktan sonra devam et diyoruz.
 • Başvurduğumuz konuta dair tüm bilgiler detaylı olarak karşımıza çıkıyor. Bu bilgileri inceledikten sonra ziraat bankasına müracaat bedeli yatırmamız gerekiyordu, bu sayfada bu bedel ile ilgili bir hatırlatma karşımıza çıkıyor. Bu hatırlatma başvur seçeneğine tıkladıktan sonra, ilk olarak başvuru öncesinde harç ödemesi yapmanız gerektiğine, ardından ödemeyi gerçekleştirdiğiniz Ziraat Bankası aracılığı ile tarafınıza işlemin gerçekleştirildiğine dair bir SMS yönlendirileceği hakkında bir bilgi kutucuğu yer alıyor olacak.
 • Müracaat ücreti yatırma işleminden sonra TOKİ başvuru işlemini yapmış oluruz.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*