Toki Diyarbakır Projeleri 2020

TOKİ 2020 yılında da çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. 2020 yılı için tekrar gerçekleşecek olan proje Diyarbakır ilinde yaşayanların da yüzünü güldürecek. Yatay mimari anlayışı benimsenerek yapılacak olan TOKİ projeleri birçok kişinin ev sahibi olmasına yardımcı olacak. Diğer koşullarla ev sahibi olması zor olan kişilere yönelik olan projeye başvuru yoğunluğu da giderek artıyor. Ülke genelinde yapılacak olan bu proje ile 100 bin konut verilmesi hedefleniyor. Şehirlere belirli oranlarda dağıtılan bu konutlar 2+1 veya 3+1 seçenekleri ile yüzleri güldürüyor. 2+1 evler için düşünülen metrekare aralığı 75-85 olarak karşımıza çıkıyor. 3+1 evler için de 100 metrekare olması düşünülüyor. TOKİ Diyarbakır projeleri bölgenin özelliklerini de taşıyacak. TOKİ evlerinin planlamasında bölge özellikleri de rol oynayacak. Her bölgenin coğrafi yapısına ve planlanmasına uygun şekilde inşa edilecek olan bu evler birçok ailenin yüzünü güldürecek.

TOKİ Diyarbakır Projesi Detayları

TOKİ evlerinden Diyarbakır iline toplam 2000 adet konut düşüyor. Diyarbakır Yenişehir’de yapılacak olan bu konutlar 1400 adet 2+1, 600 adet 3+1 olarak duyuruldu. Bu evleri almaya hak kazanan kişiler de yapılacak olan kura ile belirlenecek. Kuraya girmeden ev sahibi olmaya hak kazanacak olan bazı özel gruplar var. Bu gruplar arasında dağılım yapıldıktan sonra en son diğer vatandaşlara sıra gelecek. TOKİ Diyarbakır başvuru yapanlar arasında gerçekleştirilecek kura ile hak sahipleri belirlenecek ve asil listeler oluşturulacak. Bu asil listede yer alanların ev alamaması durumu için yedek listeler de belirlenecek. Ail olan kişilerin ev alma sürecinde bir sıkıntı yaşaması durumunda yedek olan kişilere sıra gelecek. Bu şekilde toplam 2000 adet ev dağıtımı yapılacak.

TOKİ Diyarbakır Başvuruda Aranan Şartlar

TOKİ maddi durumu yetersiz olanları ev sahibi yapmaya yönelik bir proje olarak biliniyor. Bu nedenle hane içerisinde gelir miktarı da önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Hanede gelir miktarı 5500 TL üzerinde ise TOKİ konutlarından ev sahibi olamıyorsunuz. TOKİ Diyarbakır sonuç açıklamaları yapıldıktan sonra eğer bu başvuru şartlarında bir sorun çıkarsa sıra sonraki kişiye geçiyor. Bu nedenle başvuru şartlarını tam anlamıyla bilmek önemli konulardan birisidir.

Başvuru esnasında yapılacak olan ödeme gözleri korkutsa da eğer ev kazanamayanlara bu miktar geri veriliyor.. Asil olarak ev almaya hak kazananlarda ise durum biraz farklı. Peşinat ödemesi sırasında bu miktar da ödeme tutarından düşülüyor. Yani her koşulda bu para geri dönmüş oluyor. Peşinat miktarı % 10 olarak belirlenmiş ve TOKİ Diyarbakır taksit ödemeleri başlamadan ödenmesi gerekiyor. Aksi takdirde ev alma hakkı diğer sıraya geçiyor. Aylık çok uygun ödeme taksitleri sunan TOKİ projeleri ile artık neredeyse herkes ev sahibi olacak gibi görünüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*