Toki Bursa Projeleri 2020

TOKİ 2020 yılında da umut olmaya devam ediyor. Geliri belirli bir barajın altında olan ve bazı şartları taşıyan kişilere verilecek olan TOKİ evleri Bursa ilinde de merakla bekleniyor. Bursa’nın belirli ilçelerinde yapılacak olan bu konutlar ile ev sahibi olma hayallerini rafa kaldıran vatandaşların hayalleri tekrar canlanıyor.

TOKİ bursa projeleri Gemlik, Yenişehir, İnegöl gibi merkezi ilçelere belirli sayılarda konut sunuyor. Bu sayılara göre en çok konut sahibi olacak aileler İnegöl’de, ikinci olarak da Mustafa kemal paşa ilçesinde görülüyor. Bu projeler ile yaklaşık 3 bin kişi ev sahibi olabilecek.

Bu projede evler 2+1 veya 3+1 seçenekleri ile sunuluyor. Sahip olmak istediğiniz ev şeklini başvuru esnasında belirlemeniz gerekiyor. Buna göre evler için verilmesi gereken ön tutar hesaplanıyor. Ön miktar ödendikten sonra aylık taksitler hesaplanacak ve buna göre bir ödeme planı çıkarılacak. Ev sahibi olmak için yüksek kredi ödemek istemeyenlerin umudu olan TOKİ projeleri her sene yenilenecek gibi görünüyor.

TOKİ Bursa Projelerine Kimler Başvurabilir?

Başvuruda bulunmak için gereken şartlar öncesinde TOKİ tarafından belirlenmiştir. Bu projelere başvuruda bulunmak isteyenlerin aylık gelirinin 5500 TL altında olması gerekiyor. Genellikle dar gelirlileri ev sahibi yapmak isteyen proje bu nedenle gelir için de bir alt sınır koymaktadır. Eğer aynı hanede çalışan birden fazla kişi var ise hane halkı toplar gelir baz alınmaktadır.

25 yaşın altında olan kişiler de bu projeden yararlanamayacak. Bu nedenle başvuru esnasında 25 yaşını doldurmak gerekiyor. TOKİ Bursa başvuru şartları arasında en önemli konulardan birisi yaş durumu olarak görülmektedir.

İkamet edilen şehirde kısa süredir yaşıyor olmamak da başvuruda aranan şartlardan bir tanesidir. En az 1 yıldır o şehirde ikamet eden kişiler TOKİ projelerine başvurabilir.

TOKİ Bursa Başvuru Sonrası Yapılacaklar

 Başvuru yapıldıktan sonra TOKİ Bursa sonuç açıklamalarının beklenmesi gerekiyor. Bu sonuçlar ile projeden ev almaya hak kazandıysanız belirli bir peşinatı mutlaka önden yatırmanız gerekiyor. Bu peşinat ev satış fiyatına göre belirlenmektedir. %10 olarak belirlenen bu peşinat miktarı ile sonraki taksitleri düşürmek de mümkün olabilecektir.

Peşinat ödemesi sonrası kalan miktar aylık eşit taksitlere bölünüyor. 0.49 ile belirlenen bir faiz oranı ile kredilendirilen bu miktar Ziraat bankası tarafından veriliyor. Sözleşme imzalandıktan sonra başlayacak olan bu ödemeler 240 ay gibi bir süre ile taksitlendirilecektir. Uygun kredi oranı ile birçok aileye umut olan TOKİ Bursa taksit tutarları ile de ev sahibi olacakların yüzünü güldürüyor. Yıllardır geçim sıkıntısı yaşayan birçok vatandaş için umut olan bu proje ile ev sahibi olmak daha kolay hale gelmektedir. Artan TOKİ projeleri sayesinde daha çok sayıda vatandaş ev sahibi olabilmesi hedeflenmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*