Toki Başvurusu Nasıl Yapılır?

Toplu Konut İdaresi (TOKİ); Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına bağlı, sosyal konut üretimi için özel olarak kurulmuş bir kamu kuruluşudur. TOKİ, dar ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olması için çeşitli projelerle karşımıza çıkmaktadır. TOKİ ile konut sahibi olmak için e – devlet üzerindenbaşvurunuzu yapabilirsiniz.

TOKİ Başvuru Şartları ve İstenen Belgeler

Konut önceliğinin dar gelirlide olmasını hedefleyen TOKİ, bu konuyla alakalı suistimal olmaması adına bazı kriterlere uygunluk şartı koymuştur. Bu kriterlere uygun olduğunu belgeleyebilen her vatandaş konut başvurusu yapabilecektir. TOKİ başvuru şartları ise genel olarak şu şekildedir:

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  2. Projenin bulunduğu bölge sınırları içerisinde bir yıldan az olmaması koşuluyla ikamet ediyor olmak ve yaprojenin bulunduğu ilin nüfus müdürlüğüne kayıtlı olmak,
  3. TOKİ’den konut satın almamış olmak ve TOKİ’den konut kredisi kullanmamış olmak,
  4. Kendisine, eşine ve ya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün ya da müstakil bir konutun bulunmaması,
  5. Başvuru tarihi itibari ile 25 yaşını doldurmuş olmak ( Eşi vefat etmiş çocuklu bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.),
  6. Aylık hane halkı gelirinin net olarak 5.500 den fazla olmaması ( İstanbul ili için bu miktar 6.000 olarak belirlenmiştir.),
  7. Bir hane halkı adına yalnızca bir başvuru yapılabilmektedir.

Ayrıca; şehit aileleri, gaziler, dul ve yetimler; en az %40 engelliler; emekliler ve diğer alıcı adayların başvuruları 4 ayrı kategori olarak kabul edilecektir.

TOKİ başvuru için istenilen belgeler konusuna da değinecek olursak her bir kategori için başvuru sahiplerinin kimlik fotokopisinin bulunması gerekmektedir. Şehit aileleri, gaziler, dul ve yetim kategorisindeki vatandaşların T. C. Emekli Sandığı’ndan almaları gereken ‘Hak Sahipliği Belgesi’ şartı vardır. Engelli olan vatandaşlarımızın başvurusu için gerekli belge ise; Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilmiş olan kimlik kartının fotokopisi ya da tam teşekküllü her hangi bir  devlet hastanesi tarafından verilmiş olan  en az %40 engelli olduğuna dair ‘Sağlık Heyet Raporu’ belgesidir. Emekli kişilerin de Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınmış Emekli Kimlik Belgesi ve ya kimliği henüz çıkmamış olan yeni emekliler için emekli olduğunu belgeleyen bir yazı ile başvuru sürecini tamamlamaları gerekmektedir.

TOKİ Kura Çekimi Süreci

TOKİ projeleri kapsamındaki konut sayıları sınırlı bir kontenjandadır. Bundan dolayı ise TOKİ kura çekerek konut sahibi olacak kişileri belirlemektedir. Kura çekimlerinde ilk önce asıl talihliler belirlenir. Sonrasında ise yedek olan kişiler çekilirler.

Şehit aileleri, gaziler ile dul ve yetim olan kişilerin kuraya girmeden konut alma hakkı tanınır ve konutları öncelikli olarak kura ile belirlenecektir. Engelli kişiler için konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri yine kura ile belirlenecektir. Kura sonuçlanması ile engelli kategorideki kişilerin hak sahibi olamaması durumunda ise diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile tekrar kuraya tabi tutulacaklardır. Emekli vatandaşlar için ise konut sayısının %25’i kadar kontenjan ayrılacak olup, hak sahipleri yine kura çekilerek belirlenecektir. Diğer TOKİ başvuru sahipleri başvuru sayısına göre, gerektiği takdirde kuraya tabi tutulacaktırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*