Toki Ankara Sincan 2020 Başvuruları

TOKİ ANKARA SİNCAN 2020

TOKİ Ankara projeleri 2020 için başvurular 16 Aralık itibari ile başladı. 100 bin sosyal konut projesi kapsamında başkentte yapılması planlanan 4 bin konutun bir kısmının da Sincan ilçesine yapılmasına karar verildi. Türkiye genelinde büyük yatırımlarla yapılacak olan 100 bin sosyal konut projesinin açıklanması ile dar gelirli vatandaşların ev sahibi olma umutları yeşertildi. Her yıl binlerce kişinin umut bağladığı ve kira öder gibi ev sahibi olduğu TOKİ projeleri bu yıl da büyük heyecan uyandırdı. Başvuruların 15 Ocak tarihiyle son bulacağı belirtilen TOKİ konutları için başvuru şartları da belli oldu.

2020 TOKİ Ankara Sincan için Başvuru Şartları ve Bilinmesi Gerekenler

TOKİ Ankara 2020 konut projeleri dar gelirli vatandaşa ev sahibi olma fırsatı sunuyor.  Ankara Sincan Saraycık Mahallesi için başvuruların başladığı bilgisi kamuoyuyla paylaşıldı. Başvuru şartları ise ilk olarak Türk vatandaşı olmak olarak bildirildi. Daha önce TOKİ üzerinden konut almamış olmak ya da TOKİ aracılığı ile konut kredisi kullanmamış olmak da aranan şartlar arasında yer alıyor. 25 yaşını dolduran herkesin başvuru yapabileceği bilgisinin verilmesi üzerine de gençler tarafından büyük ilgi görmesine sebep oldu. Her haneden sadece bir başvuru yapılabilecek olup, fazla başvuru yapıldığı belirlenen kişilerin başvuruları tamamlanmayacaktır. Ayrıca bulunduğunuz hane halkının aylık toplam net gelirinin de 5 bin 500 TL’den aşağıda olması gerekmektedir.

Uygun olan kişilerin başvurularını yaparken yanında bulundurması gereken evraklar, sürecin hızlı ilerlemesi ve yığılmanın olmaması için adayların yanlarında bulundurması gerekmektedir. Kategorilere göre ayrılan TOKİ Ankara başvuru işlemlerinde istenilen belgelerin eksiksiz bir biçimde teslim edilmesi gerekmektedir. Başvuru işlemlerinde belirtilmiş olan başvuru bedelinin de yatırılması gerekmektedir. Bu rakam 2 oda 1 salon konutlar için 500 TL, 3 oda 1 salon olan konutlar için ise 1000 TL olarak belirlenmiştir. Başvurularınızı Ziraat Bankası ve Halk Bankası’nın belirlemiş olduğu yetkili şubelerinden ya da e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Kura Süreci ve Ödeme Planı

Başvuru sürecini tamamlayan adayların sıradaki işlemi ise kura çekimidir. Kura tarihi ve yerinin TOKİ resmi sayfası üzerinden duyurulacağı bilgisi verilmiştir. Kuralar noter huzurunda yapılmaktadır. Kategorilere göre sırayla yapılan kura çekim işlemleri önce asil adayların belirlenmesiyle başlamaktadır. Sonrasında çıkacak olan isimler ise yedek liste olarak kayıtlara geçecektir. Asil kişilerden herhangi bir durumda vazgeçme ve ya bir sebepten dolayı katılamama durumu olmasında bu yedekler arasından tekrar bir seçim yapılacaktır.

TOKİ Ankara satış işlemleri yapılmasındaki en önemli amaç, dar gelirli vatandaşların konut sahibi olmasını sağlayabilmektir. Bu nedenledir ki TOKİ, adaylara kolaylık sağlamak adına bazı seçenekler sunmaktadır. Peşinat olarak belirlenmiş olan konut satış fiyatının yüzde 10’unu vermeniz gerekmektedir. Anlaşmalı bankalar üzerinden düşük faizli TOKİ konut kredisi kullanıp, sonrasında ise 240 ay vade seçeneği ile kira öder gibi ev sahibi olabileceksiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*