Toki Ankara Projeleri

TOKİ ANKARA PROJELERİ

Türkiye Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılan açıklamada Ankara’da ‘100 bin sosyal konut projesi’ bünyesinde 4 bin konut yapılacağı belirtildi.TOKİ Ankara projelerikapsamında inşa edilecek konutlar için başvurular 16 Aralık itibariyle başlayacak. Bu kapsamda başvurular 15 Ocak 2020 tarihine kadar devam edecek.

TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Ankara Başvuru Şartları

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının bulunması,
  2. Yapılacak projelerin bulunduğu il ya da ilçeler içerisinde en az 1 yıl ikamet ediyor olunması ve ya ilgili ilin nüfus müdürlüğüne kaydının bulunması,
  3. Türkiye Konut İdaresi’nden konut satın almamış ve ya konut kredisi kullanmamış olunması,
  4. Kendisi, eşi, velayeti üzerinde olan çocuklarının adına tapuda kayıtlı herhangi bir taşınmaz bulunmaması
  5. 25 yaşını doldurmuş olması,
  6. Aylık hane gelirinin toplamda net 5 bin 500 Türk Lirası üzerinde olmaması,

Şartlarını sağlayan herkes TOKİ Ankara projeleri kapsamında yer alan, 100 bin konut sosyal projesine başvuru yapabilirler.

Başvuru Bilgilendirme Formu ve Ödeme İle İlgiliDikkat Edilmesi Gerekenler

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen 100 bin Sosyal Konut Projesi çerçevesinde inşa edilecek olan konutlar için, ilgili ildeki T. C. Ziraat Bankası A. Ş. Ve T. Halk Bankası A. Ş. Tarafından belirlenen yetkili şubeler tarafından başvuru işlemleri gerçekleştirilecektir.  Başvuru yapmak isteyenlerin bu bankalardan birini tercih edip ödemelerini yapmaları gerekmektedir. TOKİ Ankara başvuru bedelleri 2+1 konut için 500 Türk Lirası, 3+1 konut için ise 1000 Türk Lirası şeklinde belirlenmiştir. Başvurular ise üç kategoride kabul edilecektir. Bu kategoriler; sırasıyla ‘Şehit aileleri, gaziler, dul ve yetimler’ devamında ‘en az % 40 engelli olan kişiler’ ve son kategori olarak da ‘diğer alıcı adaylar’ şeklinde belirlenmiştir.

Başvurusu toplanan konutlar için ihale düzenlendikten sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek ve başvuru yapanlar arasından konut sahibi olmaya hak kazananlar kura yolu ile belirlenecektir. Kura yeri ve saati idarenin web sayfası üzerinden duyurulacaktır. Konut sayısından daha az başvuru olması durumunda ise, TOKİ’nin belirlediği blokları kullanıma açarak satın alınacaktır. Kura ile belirlenecek olan bu işlem noter huzurunda gerçekleştirilecektir. Konutların adet ve m2 fiyat bilgileri ihale sonrası netlik kazanacak olup, kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Ödemenin nasıl olacağı da başvuru yapacak kişilerce merak edilen bir konu olmaktadır. Bu konuya açıklık getirmek gerekirse ödemeler; satış fiyatı üzerinden %10 peşin olarak ödenecek, geri kalan tutarın tamamı aylık olarak % 0.49 oran ile 240 ay vade imkânı sunularak yapılabilecektir. T. C. Ziraat Bankası A. Ş. ya da T. Halk Bankası A. Ş. Tarafından konut alacak kişilere konut kredisi kullandırılacaktır. İlk taksit ödemesi ise sözleşme tarihini takiben ilk ay itibari ile başlatılacaktır. TOKİ Ankara projesi kapsamında yeterli talebin oluşmaması  ya da projenin gerçekleştirilememesi durumunda ise başvuru bedelleri belirlenen bir tarihte geri ödenecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*