Toki Ankara Kurasız Konut

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Ankara’da açık satışa sunulan konutları açıkladı. Ankara Ziraat Bankası ve Halk Bankası bünyesinde ilgili şubeler üzerinden başvuru yapılabilecek olan açık satış için kurasız seçim olacak. Başvuru önceliği ile konut alma ve konut seçmenin belirleneceği bilgisiyle başvuru yapanlar için heyecanlı bekleyiş başladı. Dar ve orta gelirli Ankara’lılar için uygun fiyata ev alma fırsatı sunan TOKİ Ankara projeleri hız kesmeden devam ediyor.

Kurasız TOKİ Konutları İçin İlçeler Açıklandı

Dar gelirli vatandaşlar için ev sahibi olma kolaylığı sağlayan TOKİ Ankara 2020 kapsamında başkent ilçeleri için kurasız konut satışları hakkında açıklama yaptı. Sincan ilçesi için konut sayısı 151, Gölbaşı için 2 ve Mamak ilçesi için de 195 konutu kurasız bir şekilde satışa sundu. Sincan TOKİ için başlangıç fiyatı 158 bin 42 TL olurken, bu rakam Gölbaşı için 383 bin 72 TL, Mamak için ise 147 bin 848 TL olarak belirlendi. Başlangıç taksitleri ise sırasıyla 988 TL, 1596 TL ve 770 TL olacak.

Konutların niteliklerine göre değişiklik göstermekle birlikte peşinat bedelinin, belirlenen konut satış fiyatına göre yüzde 10, 12, 15, 20 ve 25 olabilecek. Vade seçenekleri ise minimum 96 ay maksimum ise 240 ay olarak belirlendi. Mahalle kavramının yaşatılması için yatay mimari yapının ön planda tutulduğu proje kapsamında, çocuklar için ayrı yetişkinler için ayrı sosyal alanlara da yer verilmektedir. Son başvuru tarihinin 16 Aralık olarak belirlendiği TOKİ kurasız konut satışı için öncelik başvuru sırasına göre olacak.

TOKİ Ankara başvuru işlemleri için Ziraat Bankası ve Halk Bankası ilgili şubelerine giderek yapılabilecektir. Başvuru şartlarını sağlayamayan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. Ayrıca istenilen evrakların da eksik olması durumunda adayların başvuruları tamamlanamayacaktır.

Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

TOKİ Ankara satış işlemlerinin kurasız yapılabileceği açıklamasıyla birlikte, dar gelirli Ankara’lılar arasından 348 kişi ucuz ev sahibi olma fırsatını yakalayacak. Bu sürecin nasıl gerçekleştiği ise merak konusu oldu. TOKİ prosedürü, genel itibari ile aynı içerikte olmaktadır. Bazı farklılıklar olmakla beraber çoğu şart aynı koşulmuştur.

TOKİ konutu kura ile çıkan talihliler evlerini satmak için bazı kuralları bilmek ve uygulamak durumundadırlar. Bir başkasına devredilecek konut için, Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’nin 9’uncu maddesi içeriğinde bulunan alıcı devir yetkisi ve diğer işlemler başlığını inceleyerek yapılacak olan devir işlemine devam etmeleri gerekir. Alt gelir grubundan aldığınız konutun satış işlemini yapmayı düşünüyorsanız, borcunuzun bitmesini beklemeniz gerekmektedir. Çünkü imzaladığınız Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’nde belirtildiği üzere alt gelir grubu konut borcunun tamamı bitmeden devir ve kiralama işlemi yapamaz. Orta gelirli gruba dahil olarak konut satın alan vatandaşlar ise konutu teslim aldıktan 1 ila 2 sene sonrası için konut devir işlemi yapabileceklerini bilmelidirler. Ankara’lı dar gelirli vatandaşlar için ikinci bir şans olan kurasız konut projeleri için başvurular devam etmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*