Toki Ankara 2020 Başvuruları ve Tarihleri

TOKİ projeleri kapsamında ‘her yıl 100 bin sosyal konut projesi’ başlatıldı. Yatay mimari kullanılarak komşuluk kültürüne uygun şekilde tasarlanacak olan TOKİ Ankara Projeleri talepleri 16 Aralık 2019 ile 15 Ocak 2020 tarihleri arasında alındı.

TOKİ Ankara Başvuru Bilgilendirme Formu 

TOKİ Ankara projeleri için olan başvuru bilgi formunu incelemeni halinde bir çok sorunuza cevap bulabileceksiniz.  Başvurunuzu e devlet üzerinden ve ya Ziraat Bankası ya da Halk Bankası’nın yetkili olarak belirlediği şubeler üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.  100 bin sosyal konut projesi için başvuru bedelleri 2 oda 1 salon konutlar için 500 TL, 3 oda 1 salon konutlar için ise 1000 TL olarak belirlenmiştir. Başvurular üçe ayrılarak belirlenecektir.  Bu ayrım; şehit yakınları, gaziler, dul ve yetimler olarak birinci grup, minimum yüzde 40 engelli kişiler olarak ikinci grup ve son olarak diğer adaylar olarak üçüncü grup şeklinde olacaktır. Başvurunuzu yaparken hangi grupta olduğunuzu belirtmeniz gerekmektedir. İstenilen belgeleri de hazırda bulundurmanızda fayda vardır. Başvurular toplandıktan sonra konutların satış fiyatı belirlenecek olup, başvuruda bulunan kişiler arasında kura çekilecektir.

TOKİ Ankara Projeleri kapsamında başvuru şartlarını sağlamayan adayların başvuruları kabul görmeyecek olup herhangi bir şekilde başvuru formu dolduramayacaklardır. Başvuruda bulunan kişilerin Türkiye vatandaşı olmaları ilk şarttır. Hangi ilden başvuru yapıyorsanız o ilde de en az 1 yıl ikamet etmeniz gerekmektedir. Ayrıca daha önceden TOKİ kredisi kullanmamış olmamalısınız. 25 yaşını doldurmuş olan her vatandaş TOKİ konut başvurusu yapabilirler. Ancak bu başvurular her aileden bir kişi olmak durumundadır. Aksi takdirde başvurunuz iptale gidecektir. Bulunduğunuz hanenin aylık gelirinin de net 5 bin 500 TL tutarından fazla olmaması aranan başvuru şartları arasındadır.

Yapılacak Başvuru İşlemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ziraat Bankası ve Halk Bankası üzerinden yapacağınız TOKİ Ankara başvuru işlemlerinde nüfus cüzdanınızın yanınızda bulunması gerekmektedir. Nüfus cüzdanınız olmadan hiçbir şekilde başvuru sağlayamazsınız. Başka birinin adına da başvurular kabul edilmeyecektir. Başvuru yapacak kişinin bizzat bankaya gidip kendisinin işlem yapması gerekmektedir. Ayrıca kişi hangi kategori için başvuru yaptığını belirterek istenilen gerekli belgeleri de banka görevlisine iletmek zorundadır. İlk kategori için Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden belgeyi başvuruya gitmeden önce almanız size zamandan tasarruf ettirecektir. İkinci kategori için sağlık heyet raporu olduğunu göstermeniz gerekmektedir. Son olarak yapacağınız işlem ise, banka şubelerinde Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi’ni imzalamaktır.

TOKİ Ankara başvuru işleminizi e- devlet üzerinden gerçekleştirmek istemeniz durumunda TOKİ Başkanlığı hizmetleri arasında bulunan Konut İşyeri Başvuru hizmeti üzerinden işlem yapabilirsiniz. Karşınıza çıkacak başvuru ekranında merak ettiğiniz her bilgi yer almaktadır. E- devlet üzerinden yapacağınız TOKİ Ankara başvuru işleminizin tamamlanması için  ilgili bankanın ilettiği hesap numarasına başvuru bedelinin yatırılması gereklidir. Başvuru durumunuzu kontrol etmek isterseniz e- devlet başvuru listesini inceleyip, bu süreci takip edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*