TOKİ 100.000 Konut Projesi Kontenjanları Nelerdir?

Gelir düzeyi düşük olan aileler için yapılan yeniliklerden olan TOKİ kapsamında ev sahibi olabilme şansı 2020 yılında da devam edecektir. TOKİ İstanbul projeleri olarak İstanbul’da yaşayan vatandaşların yararlanabilmeleri adına belli başlı ilçelerde kontenjanlar belirlenmiştir. Bu kontenjanlardan sizlere bahsedecek olursak; öncelikle, en başta Arnavutköy ilçesi 3750 konut ile 100 bin konut Toplu Konut Projesi olarak 2+1 olan projelerin kontenjan sayısı ve 3+1 projelerin kontenjan sayısı farklılık göstererek toplam olarak 3750 konut ayrılmıştır.

Ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile yerine getirilmektedir. İstanbul ili için Başakşehir ilçesine ayrılan kontenjan sayısı 500 konut olarak belirlenmiştir. Ev büyüklüklerine göre kontenjanların değiştiğini Başakşehir için de söyleyebiliriz. İstanbul ilçelerinden olan Tuzla ilçesi içinde ayrılan kontenjan 5750 konut sayısı olduğu söylenebilir. Bura içinde başvuru işlemleri ve ödemeler Ziraat Bankasına yapılmaktadır.  Tarih olarak ise 15 Ocak tarihine kadar başvuruların süreceğini söyleyebiliriz. TOKİ İstanbul başvuru işlemleri şartların sağlanması sonucunda yapılabilmektedir.

TOKİ İstanbul Konut Başvuru Şartları Nelerdir?

Ev sahibi olmak isteyen dar gelirli ailelerin TOKİ kolaylıklarından faydalanabileceklerini söyleyebiliriz. TOKİ başvurularının yapılabilmesi adına öncelikle başvuru bedeli olan 2 oda 1 salon evler için 500 TL ödeme yapmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra 3 oda 1 salon evler için ise 1.000 TL başvuru bedellerini Ziraat Bankası aracılığı ile yapması gerekmektedir. TOKİ İstanbul taksit seçenekleri olarak bankadan net bir bilgi alınabilir. Başvuru işlemleri 3 şekilde kabul edilmektedir.

Öncelikle, şehit ailesi ve yakınları harp ve vazife malulleri dul ve yetimleri olarak ya da en az %40 engeli bulunanlar ve diğer alıcılar olarak başvuru işlemleri kabul edilmektedir. İstenilen bazı belgelerin getirilmesi ile başvuru işlemleri kabul edilmektedir. Başvuru işlemlerinin yapılacak konutların ise ihaleleri yapılmasının ardından şerefiyeli olarak satış fiyatları belirlenerek başvuru sahiplerine hak sahibi belirleme kuraları çekilecektir.

Ödemelerin Nasıl Oluyor?

TOKİ konutlarının satış anlaşmalarını yapan hak sahipleri ödeme işlemlerini nasıl yapacağı ile alakalı olarak birçok soru sormaktadırlar. Hak sahipleri satış fiyatlarının %10 tutarının peşin olarak ve başvuru bedelleri olarak kalan tutarın tamamını aylık şekilde %0.49 oran ile birlikte ve aynı zamanda 240 aylık vadeli şekilde ödeme işlemi yerine getirecektir.

Ödemeler ise Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. Taksit işlemleri sözleşme tarihlerini takip eden aydan itibaren başlamaktadır. Projeler, yeterli talep durumunu vardığında ise mücbir herhangi bir sebepten dolayı projelerini gerçekleştirilememesi durumunda başvurulan bedeller takvim çerçevesinde en kısa zamanda faizsiz şekilde geri ödenecektir. TOKİ İstanbul sonuç olarak ödeme işlemlerini de kolaylıkla yerine getirmenize yardımcı olmaktadır. Üstelik dar gelirli olmanızın herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini de belirtmek isteriz. İstanbul için gelir düzeyinizin 6.000 TL olması durumunda başvuru işlemi yapabilmeniz mümkün olmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*