TOKİ 100.000 Konut Projesi 2020 İzmir Hangi İlçeler?

TOKİ 100.000 Konut Projesi 2020 İzmir Hangi İlçeler?

Uygun ödeme koşulları ve uzun vade imkânı ile rahat koşullar altında ev sahibi olmak isteyen kişilerin merak ile beklediği TOKİ İzmir projeleri ve detayları açıklandı. 2020 yılında, Türkiye genelinde tam olarak 100 kişiyi, İzmir’de ise 3.500 kişiyi konut sahibi yapacak olan toplu konut projesinin detayları belli oldu. 16 Aralık 2019 tarihinde başlayan ve 15 Ocak 2020 tarihine kadar devam edecek olan başvurular, İzmir’in Kemalpaşa, Selçuk, Seferihisar, Aliağa ve Karabağlar ilçelerinde yaşayan vatandaşları kapsıyor.

İzmir’in Kemalpaşa, Selçuk, Seferihisar, Aliağa ve Karabağlar ilçelerinde inşası gerçekleştirilecek olan toplamda 3.500 konut başvuruları bazı kategorilere göre alınmaktadır. Buna göre:

 • Birinci kategori şehit aileleri, gazi, dul ve yetimler
 • İkinci kategori en az yüzde 40 engeli bulunan vatandaşlar
 • Üçüncü kategori emekliler
 • Dördüncü kategori diğer vatandaşlar

Kategorilere göre alınan başvurularda ilçelere göre ayrılan konut kontenjanı ise şu şekilde:

 • Selçuk 200 konut
 • Seferihisar 1000 konut
 • Aliağa 750 konut
 • Kemalpaşa 800 konut
 • Karabağlar 750 konut

Ödeme koşullarının uygun olduğu ve ev sahibi olabilmenin en ucuz yolu yolan TOKİ, bu yıl da binlerce kişiyi ev sahibi yapacak. 2020 yılında tam 100 bin kişiyi ev sahibi yapacak olan TOKİ sosyal konut projelerinden biri de TOKİ İzmir projeleri. 2+1 ve 3+1 planlarıyla inşası gerçekleştirilecek olan konutlarda aylık taksit ödeme tutarı ise 849 TL’den başlayacak. Binlerce kişinin merakla beklediği TOKİ sosyal konut projesinin İzmir ayağında yapımı gerçekleştirilecek olan ilçeler ise şunlar:

TOKİ İzmir 2020 Sosyal Konut Projesi Ayrıntıları

TOKİ İzmir 2020 kapsamında inşa edilecek olan konutların bir kısmı 2+1, bir kısmı ise 3+1 olarak projelendirilmiştir. Başvuru esnasında 2+1 dairelere başvuran kişilerden 500 TL, 3+1 dairelere başvuran kişilerden ise 1.000 TL başvuru ücreti alınmaktadır. Alınan bu başvuru ücretleri, hak sahibi olunmasının ardından ödenecek olan toplam tutar üzerinden düşülecektir. Başvuru sonrasında konut almaya hak kazanmayan kişilere ise bu ödedikleri başvuru ücreti iade edilmeyecektir.

TOKİ 2020 kapsamında satışa sunulacak evlerin fiyatı daha sonradan belirlenecek ve konut almaya hak kazanan kişilere, T.C Ziraat Bankası üzerinden kredi kullandırılacaktır. 240 ay vadeye kadar uzatılabilecek geri ödemelerin aylık ödemesi ise 894 TL’den başlayacak.

TOKİ İzmir 2020 Sosyal Konut Projesi Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ İzmir satış işlemleri için başvurular iki farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Dileyen kişiler, yaşadıkların ilçenin yetkilendirilmiş olan T.C Ziraat Bakası şubesine giderek, dileyen kişiler ise e-Devlet kapısı üzerinden başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Her iki başvuru yolunda da ödenecek olan başvuru ücreti aynıdır.

TOKİ İzmir başvuru şartları ise genel hatları ile şöyledir:

 • Başvuru yapacak olan kişiler TC. Vatandaşı olmalıdır
 • Başvuru yapacak olan kişi üzerine, evli ise eşinin üzerine ya da velayeti bulunan çocuklarının üzerine tapu kaydı olmamalıdır
 • Başvuru yapacak olan kişi, evli ise eşi ya da velayeti bulunan çocukları daha önce TOKİ yoluyla konut sahibi olmamalıdır
 • Başvuru sahiplerinin hane halkı toplam geliri İstanbul için maksimum 6.000 TL, diğer iller için 5.500 TL olmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*