Toki 100.000 Konut Projesi 2020 Ankara

TOKİ 100.000 KONUT PROJESİ 2020 ANKARA

Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri ve başkenti olan Ankara’da hızla artan nüfusun ve aldığı göçlerin etkisiyle inşaat sektörü ciddi bir ivme kazanmıştır. Bundan dolayı Ankara konut projeleri üretiminin de önemli merkezleri haline gelmiştir. Ankara nüfusunun dörtte üçü hizmet sektöründe çalıştığından dolayı bu sektör başkentin gayrisafi hasılasında da büyük bir etkiye sahiptir. Son yıllarda artan nüfusu da göz önünde bulundurduğumuzda TOKİ Ankara projeleri üretimi ve satışı da aynı şekilde artış göstermiştir. Yeni konut alanlarının açılması ile birlikte proje sayısı da artmış ve Ankara konut projeleri için yeni dönem başlamıştır. TOKİ 100 bin sosyal konut projesi de bu projelerin başında gelmektedir.

Ankara Projesi Kapsamında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye Konut İdaresi (TOKİ) tarafından planlanan 100 bin sosyal konut projesi kapsamında Ankara’da toplam 4 bin konut inşa edilecek. TOKİ Ankara 2020 yılı için 100 bin sosyal konut projesi ile dar gelirli vatandaşların ev sahibi olma yolları da açılmış olacak. Konut tipleri 3 oda 1 salon ve 2 oda 1 salon şeklinde tasarlanacak. 2 oda 1 salon dairelerin brüt 75 metrekareyle 85 metrekare arasında değişecek. 3 oda 1 salon olarak tasarlanan daireler için ise boyut 100 metrekare büyüklükte olacak.

TOKİ Ankara 2020 100 bin konut sosyal projesi için başvurular 16 Aralık 2019 itibariyle başlayacak ve 15 Ocak 2020 tarihinde son bulacak. Başvurular T. C. Ziraat Bankası ve T. Halk Bankası yetkili şubeleri üzerinden yapılabilecek. Ayrıca başvuru kolaylığı sağlamak için ve banka şubelerindeki yoğunluğu önlemek için e- devlet kapısı üzerinden de yapılabilecek.

TOKİ’den Her Bölgeye Özel Mimari Projesi

TOKİ tarafından yapılacak olan 100 bin sosyal konut projesi kapsamında 81 ilde dar gelirli vatandaşlar ev sahibi olma şansını yakalayacaklar. Kentsel dönüşüm projelerinin de sosyal konut evleri yapılması için ön plana çıktığı şu günlerde vatandaşın heyecanlı bekleyişi başladı.  Yapılan açıklama ile TOKİ projelerinin her bölgeye ayrı mimari ile düzenleneceği belirtildi.

Karadeniz Bölgesi için; geleneksel yığma taşları andıracak yöresel taş kaplamalar zemin katta, ahşap hissi uyandıracak kaplamalar ise üst katta kullanılacak.

Marmara Bölgesi için; hem geleneksel hem de günümüz modernizesinde yapılar inşa edilecek. Marmara Bölgesi deprem riskinde olduğundan dolayı depreme dayanıklı yapılar ve bolca açık yeşil alan konumlandırılacak.

Ege Bölgesi için; açık renkte cephe kaplamaları kullanılacak. Ahşap görünümlü kat silmeleri ve dikmeler, bölgesel cephe süslemeleri ve olmazsa olmaz kiremit çatılar yer alacak.

Akdeniz Bölgesi için; iklim etkisi göz önünde tutularak güneş ışınlarını yansıtıcı canlılıkta sade ve yalın cephe çizgilerine yer verilecek. Teras ve eğimli çatılarıyla geleneksel havasından ödün verilmeyecek şekilde tasarlanacak olan konutlara pencere ve ferforje de kullanılacak.

İç Anadolu Bölgesi için; Başkent Ankara’yı göz önünde bulundurarak proje detaylarının düşünüldüğü bölgede ahşap süslemeli bitişik düzenli ve cumbalı konutlar yapılacak. TOKİ Ankara 2020 projesi kapsamında da değerlendirilen bu konutlarla örf ve adetleri yaşatan mahalle kültürünün canlandırılması hedefleniyor.

Doğu Anadolu Bölgesi için; engebeli arazi şartları düşünülerek zor iklim şartlarına uygun materyalde malzemeler seçilecek.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi için ise; yöresel taşlarla bezenmiş cephe kaplamaları ve motif işlemeleri, düz yapıdaki damlar ve büyük balkonlar ön planda tutularak konutlar yapılacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*