TOKİ 10.000 Konut Projesi 2020 İstanbul Hangi İlçeler?

TOKİ projeleri, dar ailelerin ev sahibi olabilmesi adına kolaylıklar sağlayan bir projedir. Türkiye’de 81 il kapsamında yapılan bir proje olarak ifade edebiliriz. Aynı zamanda hangi ilçelerde yapıldığı ile alakalı da çok fazla soru sorulmaktadır. Bunları açıklamadan önce yatay mimari olarak mahalle ve komşuluk kültürü ile alakalı olarak 2+1 ya da 3+1 gibi planlarda inşası sağlanmaktadır. TOKİ İstanbul 2020 projelerinin genelinin İstanbul ağırlıklı olmak üzere ilçelerin çok fazla konuşulduğunu söyleyebiliriz. İstanbul projesinde bulunan ilçe kapsamları şu şekilde açıklayabiliriz:

İstanbul, Arnavutköy 3750 konut

İstanbul, Başakşehir 500 konut,

İstanbul, Tuzla 5750 konut,

Başta olmak üzere projelerin yapılacağı olan ilçeler diyebiliriz. TOKİ İstanbul projeleri, başvuru şartlarının sağlanabilmesi adına dar gelirli olan aileleri konut sahibi yapmaktadır. Öncelikle ilde 1 yıl ikametgah şartının olması gerekmektedir. Bu durumu sağlayan kişiler içinde kura çekimi yapılarak projenin çıkıp çıkmayacağı belirleniyor.

Başvuru İşlemleri Nasıl Oluyor?

Konut projelerinden yararlanmak isteyen birçok aile bulunmaktadır. Bu projelerden yararlanabilmek adına bazı şartların uygun olması gerekmektedir. TOKİ İstanbul başvuru işlemlerinde öncelikle, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olarak 100 bin sosyal konut projesi inşa ediliyor. Bu işlemlerin nasıl yapılacağı ve başvuruları çok fazla soru olarak gelmektedir.

Ziraat Bankası proje ili olarak yetkili şubelerinin aracılığı ile başvurular kabul edilmektedir. Başvurulacak olan konutun büyüklüğüne göre ise başvuru bedelleri, 2+1 için 500 TL olurken, 3+1 için bedel 1.000 TL olmaktadır. Genel olarak ise başvurular 3 aşamada gerçekleştirilmektedir. İlk olarak şehit aileleri ya da Harp ve Vazife melülleri ile dul ve yetimleri, ikinci olarak ise kategori olan ve en az %40 derecede engelli olan vatandaşlar, son olarak ise diğer alıcı adaylar şartları ile aşamaları kapsamaktadır.

Ödeme Yapılma İşlemi Nasıl Gerçekleşiyor?

Başvuruların ardından ödemelerin yapılması işleminin nasıl olacağı ile alakalı olarak çok fazla soru yöneltilmektedir. TOKİ İstanbul satış işlemlerinden doğan ödemelerin hak sahibi konutları olarak satış fiyatının %10 peşin şekilde bedelden düşülerek yerine getirildiğini söyleyebiliriz.

Kalan tutar ise tamamı aylık olarak %0,49 oran ile ve aynı zamanda 240 ay vadeli şekilde ödemeler sağlanmaktadır. Ziraat Bankası aracılığı ile ödemeler gerçekleştirilmektedir. Taksitli şekilde ise ödemeler, sözleşme tarihini takip etmiş olan ayda başlamaktadır. Projelerin yeterli talep ile oluşmamış olması ya da mücbir bir sebep ile projelerin gerçekleşmemiş olması durumunda başvuru bedelleri geri ödeme kapsamında en kısa süreç içinde faizsiz şekilde iade sağlanacaktır. Başvuru şartlarının en başında T.C vatandaşı olmak bulunuyor. İl ve ilçe sınırında 1 yıllık ikametgahta ikinci şarttır. Konut için başvuruda bulunanlar eşler ya da velayetleri altında bulunan çocukların T.C sınırı içinde bulunması da gereken şartlar arasındadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*