Gaziantep Toki Başvuruları 2020

Türkiye’nin en kalabalık sekizinci ili konumundaki Gaziantep’te yükselecek TOKİ konutlarının başvuru işlemleri için geri sayım 16 Aralık 2019 tarihinde başladı. Özellikle dar gelirli ailelerin konut sahibi olmasının hedeflendiği TOKİ Gaziantep 2020 projelerine ilginin oldukça yüksek olması bekleniyor. Gaziantep için, 3.000’nin üzerinde kişinin konut sahibi olacağı proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ortaklığında gerçekleştirilecek.

Toki Gaziantep Projeleri’ne Nasıl Başvuru Yapılır?

Ev sahibi olma şansını yakalamak isteyen vatandaşlar, TOKİ Gaziantep Başvuru işlemlerini başlatmak için projenin gerçekleştirileceği ilçelerin yetkili Ziraat Bankası şubelerine şahsen başvurabilecekleri gibi interaktif ortam üzerinden E-devlet şifreleri ile hayalini kurdukları konutlara kavuşmak için ilk adımı atabileceklerdir.

Özellikle yatay mimarinin karakteristik özellik olarak yansıtılacağı devasa projede geleneksel komşuluk kültürüne uygun bir çizginin ve mahalleleşme sisteminin yapılandırılacağı belirtiliyor. Özellikle yeşil alan ve bina cephelerine önem verileceği anlaşılan projede ev tipleri  “2+1 ve 3+1” şeklinde yapılandırılacak.

Toki Gaziantep 2020 İçin Diğer Ayrıntılar Nelerdir?

Sanayi ve ticaret açısından özel bir öneme sahip Gaziantep için ayrılan kontenjan yüzde 5.2 olacak. Yapılaşma süreci ise, Güneykent, Nurdağı, Şehitkamil, Nizip ve Islahiye ilçelerinde gerçekleştirilecek. Güneykent ilçesi için; 1900, Şehit Kamil ilçesi Kuzeyşehir etabı için;2200, Nurdağı ilçesi için;200, İslâhiye ilçesi için;400 ve son olarak Nizip ilçesi için ;500 konutun yapılacağının duyurulduğu proje için başvurular 15 Ocak 2020 tarihine kadar sürecek.

Toki Gaziantep 2020 Konutları Başvuru Şartları Nelerdir?

Toki Gaziantep 2020 sosyal konut projesi kapsamında en çok merak edilen konuların başında başvuru ücretlerinin ne kadar olacağı konusu geliyor. “2+1 konutlar için 500,00 TL” olan harç bedeli “3+1 konutlar için:1.000 TL” olarak tespit edilmiş. Konutların ihaleye çıkmasının ardından şerefiyeli satış fiyatları üzerinden hak kazanan kullanıcıların tespit edilmesi için kura çekilecek. Böylece, TOKİ Gaziantep sonuç bilgileri duyurulmasının ardından ev sahibi olma yolunda önemli bir adım gerçekleştirilmiş olacak.

Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olma hayalini gerçekleştirecek TOKİ projesi için ek şartların başında ise;TC vatandaşı olmak geliyor. Ayrıca; projenin gerçekleştirileceği il /ilçe sınırlarında en az 1 yıl süre ile ikamet ediyor olmak veya konut projesinin yapılacağı il veya ilçe nüfusuna kayıtlı bulunmak gibi şartlarda duyurulan kriterler arasında sıralanmış.

İhale kapsamında, çekilecek kuralar bazı kategorileri içeriyor. Bu kategoriler ise;

1.Kısımda yer alan Şehit Aile, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri
2.Kısımda yer alan En az %40 Engelli Vatandaşlarımız
3. Ve son kısımda “Diğer alıcı adayları” şeklinde belirtilmiştir.

TOKİ Gaziantep Taksit tutarı ve ödeme planı seçenekleri için de yine proje dahilinde bir takım kolaylıklar getirilmiş. Getirilen kolaylıklar arasında, bahsedilen bu kesim için, peşinat %10 olarak belirlenirken, 240 ay sürecek geri ödeme ile ilgili de faiz uygulaması bulunmayacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*